Strona głównaStyl życiaZdrowie ma smak śledzia

Zdrowie ma smak śledzia

Sauté, z cebulką, w śmietanie, a może w postaci rybnego burgera? Polacy uwielbiają wyrazisty smak śledzi. Nie każdy jednak wie, że te popularne ryby zawierają mnóstwo wartości odżywczych. Przekonaj się, dlaczego powinieneś zadbać o to, aby jeszcze dziś znalazły się na twoim talerzu.
Zdrowie ma smak śledzia [Fot. robert6666 - Fotolia.com]

Nie taki tłusty jak go malują

W zasadzie warto jeść je na okrągło. Choć powszechnie uważane są za tłuste, wyróżniają się tak naprawdę znikomą kalorycznością. Zawierają ogromne ilości niezwykle wartościowych kwasów – bliżej im więc do osławionego awokado niż do tuczącego fast-foodu. Te nienasycone, tzw. dobre tłuszcze odpowiadają za równowagę całego naszego organizmu, usprawniają wszelkie procesy życiowe, w szczególności przyspieszają metabolizm, wpływają pozytywnie na pracę mózgu oraz serca. Ich wysoka zawartość w śledziach sprawia, że powinniśmy je pałaszować przede wszystkim wtedy, gdy dopada nas . W licznych badaniach udowodniono bowiem, że kwasy omega-3 wpływają na poprawę nastroju, ogólną koncentrację oraz pamięć. Co ciekawe, już sama degustacja śledzi wzbudza w ich smakoszach nadzwyczajnie pozytywne uczucia. Otóż, podobnie jak w przypadku czekolady, jedzenie tych przepysznych ryb pobudza nasz mózg do produkcji serotoniny, czyli sławnego hormonu szczęścia. Nawet niewielka jego ilość wprowadza nas w przyjemny stan relaksu i odprężenia. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, czym prędzej sięgnij po ten rybny rarytas. Klasyczne rolmopsy, filety w sosie salsa, a może wersja z brzoskwinią i żurawiną?

Witaminowy zawrót głowy

Śledzie są też doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w nich szczególnie dużo witaminy A oraz E. Na ten upiększający pakiet powinni zwrócić uwagę przede wszystkim pasjonaci pielęgnacji, to dzięki niemu nasza cera wygląda promiennie i młodo. Jednak walka ze zmarszczkami to nie wszystko. Ryby jako jedne z nielicznych produktów spożywczych zawierają również dużo , nazywanej inaczej witaminą słońca. Chociaż w trakcie kontaktu z promieniami słonecznymi nasze ciało samo potrafi ją wyprodukować, to ze względu na specyficzne położenie geograficzne, wielu Polaków zmaga się na co dzień z jej znacznymi niedoborami. Często lekceważymy tę potrzebę i zapominamy o prawidłowej suplementacji – to błąd, ponieważ witamina D pełni niezwykle istotą rolę w codziennym życiu każdego z nas. Przede wszystkim reguluje prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, zwiększa odporność oraz dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Wraz z porządną porcją śledzia dostarczamy naszemu organizmowi również cennego żelaza, cynku, potasu, fosforu i jodu. Chronimy się tym samym przed anemią i infekcjami, a także dbamy o prawidłową gospodarkę hormonalną.

Seko

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy