Strona głównaStyl życiaŻeby żyć dłużej, trzeba wychodzić z domu. Codziennie

Żeby żyć dłużej, trzeba wychodzić z domu. Codziennie

Jeśli chcesz liczyć na długie lata na emeryturze, nie może ona polegać na siedzeniu w domowych pieleszach. Musisz często wychodzić z mieszkania, by cieszyć się dłuższą sprawnością i dobrym zdrowiem.
Żeby żyć dłużej, trzeba wychodzić z domu. Codziennie [Fot. Kadmy - Fotolia.com] Z izraelskich badań wynika, że mieszkańcy ośrodków i osiedli dla starszych w wieku 70 - 90 lat, którzy często opuszczali dom, mogli liczyć na niższe ryzyko śmierci w badanym okresie, niezależnie od statusu społecznego, stanu zdrowia i możliwości fizycznych.

W 25-letnich testach wzięło udział niemal 4 tysiące seniorów. W ramach badania uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące częstotliwości opuszczania domów. Na podstawie tych informacji, uczestników podzielono na trzy grupy, pierwsza bardzo często, bo od sześciu do siedmiu razy w tygodniu wychodziła z mieszkania, druga dość często - dwa do pięciu razy w tygodniu, ostatnia zaś rzadko, czyli mniej niż raz w tygodniu.

Ustalono, że ci, którzy codziennie wychodzili na zewnątrz, odznaczali się najniższym prawdopodobieństwem śmierci w badanym ćwierćwieczu, z kolei osoby najmniej chętnie opuszczające swoje mieszkania cechowały się najwyższym ryzykiem śmierci w tym czasie.

Co szczególnie ciekawe - jak wskazują autorzy badań - związek z częstym opuszczaniem domu i niższym ryzykiem śmierci zaobserwowano również wśród osób o ogólnym niskim poziomie aktywności fizycznej, a nawet ludzi z zaburzeniami mobilności.

Ustalenia pozostały w mocy po uwzględnieniu statusu społecznego uczestników i obecności różnych chorób, w tym zaburzeń widzenia, , chorób serca, i .

To kolejne badania, które potwierdzają, że zamykanie się w czterech ścianach nie służy zdrowiu. Przykładowo, ludzie, którzy spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, odczuwają niższy poziom i cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym oraz . Poza tym daje to więcej okazji do spotkania i rozmowy z innymi ludźmi, a takie interakcje istotnie poprawiają samopoczucie.

Wyniki badań przedstawiono w Journal of the American Geriatrics Society.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy