Strona głównaStyl życiaSamotność odziera święta z magii

Samotność odziera święta z magii

Dziś Mikołajki, a dni między 6 a 24 grudnia to czas, w których większość z nas w mniejszym lub większym stopniu "żyje" zbliżającymi się świętami. Sprzyja też temu całe otoczenie - od świątecznych iluminacji na ulicach, po wszechobecne reklamy z choinką w tle. Niestety, święta nie są wyłącznie czasem radości, a ich magia ucieka gdy człowiek zostaje sam - nawet gdy ta samotność jest taka "wśród ludzi".
Sam w domu

Samotność, © creativefamily - Fotolia.com"Po co mam ubierać choinkę? Nikt mnie w święta nie odwiedzi, dopiero po przyjadą." "W tym roku nie mam dla kogo robić Wigilii, nic nie szykuję." "Nie czekam już na święta, odkąd jestem sam wcale mnie nie cieszą." "Świąteczne reklamy i światełka w mieście budzą we mnie smutek. Czekam aż to wszystko się skończy." - to tylko kilka wypowiedzi osób, które samotnie spędzą najbliższe . Z roku na rok jest ich coraz więcej.

Rodziny wielopokoleniowe to rzadkość. Coraz rzadziej też członkowie rodziny mieszkają blisko siebie. Do Wigilii wiele osób zasiada zatem samotnie. Niestety, sytuacja ta dotyczy często osób starszych, które z różnych względów nie mogą spędzić świąt w towarzystwie najbliższych a nie chcą też (lub nie mają takiej możliwości) "zrekompensować sobie" braku rodzinnej wieczerzy na przykład wyjazdem na święta. Tak zwana "Wigilie dla samotnych" organizowane przez liczne instytucje i organizacje, nie rozwiązują problemu. Odbywają się przecież w inne dni - a w tym czasie gdy wszyscy inni dzielą się opłatkiem, składają życzenia i śpiewają kolędy, osobom samotnym pozostaje ich własne towarzystwo i niekiedy bardzo skromny "zwyczajny" posiłek - bywa bowiem i tak, że samotność idzie w parze z biedą.

Samotność jest nie tylko przykra. Wpływa negatywnie na całe życie - powoduje pogłębianie się problemów zdrowotnych, prowadzi do izolacji społecznej i znaczącego zmniejszenia aktywności. Dodatkowo święta Bożego Narodzenia, obchodzone w Polsce przede wszystkim w gronie rodziny i bliskich, są momentem w którym tę samotność ogromnie silnie się odczuwa. Powinni o tym pamiętać wszyscy, którzy mają żyjących w pojedynkę krewnych i przyjaciół. Nie uspokajajmy swojego sumienia, gdy babcia, wujek czy przyjaciel rodziny powiedzą "dam sobie radę", pójdę dzień wcześniej na Wigilię dla samotnych, a i tak planowałem/am położyć się spać. Zaprośmy samotną osobę do siebie lub jedźmy do niej z przygotowanymi już potrawami. Pusty talerz przy wigilijnym stole jest przeznaczony między innymi dla takich osób.
 
Strony : 1 2 3

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 13:20:00, 08-12-2016 krystynka

  I tak właśnie wygląda ta cała magia świąt... przykre...
 • 19:40:00, 20-12-2016 jadwinias

  Tak wlasnie wzglada magia swiat absolutnie samotnych ludzi. • 19:51:36, 20-12-2016 hutkow

  Jadwinias głowa do góry,nie tylko Ty jesteś samotny/a/,
  jest nas wiele Życzę Ci wiele szczęścia,szczególnie zdrowia.
  Niech te Święta upłyną w radości - Wesołych Świąt!!

 • 11:54:53, 17-02-2017 wesolysenior

  to fakt, gdyby mnie miała rodziny to w taki czas jak święta czułabym się wyjątkowo samotna.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy