Strona głównaStyl życia„Nic mi się nie chce”, czyli dlaczego lenistwo jest atrakcyjne dla mózgu

„Nic mi się nie chce”, czyli dlaczego lenistwo jest atrakcyjne dla mózgu

Czemu tak trudno jest nam się zmobilizować i podjąć jakiś wysiłek fizyczny, a najchętniej siedzimy na kanapie czy w fotelu? Wszystko dlatego, że nasz mózg postrzega wylegiwanie się jako coś bardzo atrakcyjnego.
„Nic mi się nie chce”, czyli dlaczego lenistwo jest atrakcyjne dla mózgu [Fot. mstaniewski - Fotolia.com]
Ludzki mózg uznaje za atrakcyjny siedzący tryb życia i to jest wrodzone. Uczeni z Uniwersytetu w Genewie i University of British Columbia w Vancouver wyjaśniają, że chociaż wiele osób chciałoby wybrać się na , w końcu z tego rezygnują, a wszystko dlatego, że mózg musi się bardziej wysilić, aby człowiek nie prowadził .

Uczeni postanowili sprawdzić, dlaczego, pomimo powszechnej już wiedzy na temat prozdorowotnego wpływu , statystyki pokazują, że brak aktywności pozostaje poważnym problemem. Taki stan rzeczy może wynikać z tego, że nasze mózgi są „zaprogramowane", aby wybierać zajęcia wykonywane na siedząco, bo pozwalają zachować najwięcej sił. Wydatek energetyczny związany z treningami jest postrzegany jako taki, którego należy unikać.

Zachowanie jak największych sił było w przypadku ludzi pierwotnych podstawowe dla szans na przeżycie, bo oznaczało wyższą skuteczność w poszukiwaniu jedzenia, unikaniu drapieżników i konkurowaniu o partnera seksualnego. Być może zatem działania ekspertów mające na celu popularyzację regularnej aktywności fizycznej spotykają się z barierą w postaci zniechęcających do wysiłku procesów, które ewolucyjnie zostały rozwinięte i wzmocnione.

Do badań zaproszono kilkadziesiąt osób. Uczestnicy w grze komputerowej poruszali się awatarem i przedstawiane im były obrazy ukazujące aktywność fizyczną lub siedzący tryb życia . Badani mieli jak najszybciej usunąć komputerową postać z obrazów związanych z aktywnością i przesunąć ku tym, które oznaczały aktywność. Podczas wykonywania ćwiczenia rerejstrowano aktywność mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na głowie uczestników.

Okazało się, że konieczność odsunięcia awatara od obrazów dotyczących aktywności wymagała większego wysiłku mózgu. Jego zwiększony trud z kolei oznacza wykorzystanie większych zasobów, stąd wydaje się, że nasz mózg w sposób wrodzony widzi pozostawanie w jednej pozycji jako bardziej atrakcyjne niż wysiłek fizyczny, mówią autorzy badań.

Wyniki badań są opublikowane w magazynie Neuropsychologia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy