Strona głównaStyl życiaCoraz mniej lubimy inne narody

Coraz mniej lubimy inne narody

Polacy pozytywne nastawienie deklarują najczęściej wobec Czechów, Włochów, Amerykanów, Anglików, Słowaków oraz Węgrów, natomiast z największym dystansem podchodzą do Arabów i Romów – wynika z badania CBOS. Po ubiegłocznej poprawie nastawienia do innych nacji, w tym roku zanotowano pogorszenie, głównie wobec Niemców i Ukraińców – obecnie jest najmniej przychylne od mniej więcej dziesięciu lat. Z wyraźnie większym dystansem podchodzimy również do Francuzów, do których sympatię deklaruje najmniejszy od dwudziestu pięciu lat odsetek badanych.
Coraz mniej lubimy inne narody [Fot. seanlockephotography - Fotolia.com] Największą sympatią Polacy , Włochów, Amerykanów, Anglików, Słowaków oraz Węgrów, do których pozytywny stosunek deklaruje ponad dwie piąte ankietowanych (od 42% do 44%). Niewiele mniej respondentów – ponad jedna trzecia – z sympatią odnosi się do Hiszpanów, Norwegów, Greków i Szwedów (od 34% do 40%).

Co trzeci Polak ma pozytywne nastawienie do Japończyków i Francuzów (po 33%). Należy zaznaczyć, że w przypadku wymienionych wyżej nacji sympatia wyraźnie przeważa nad niechęcią. W stosunku do pozostałych narodów uwzględnionych w sondażu przewagę ma niechęć bądź też jest ona wyrażana porównywalnie często jak sympatia.

Trzech na dziesięciu ankietowanych (30%) deklaruje pozytywne nastawienie wobec Niemców, a negatywne – ponad jedna trzecia (36%). Porównywalną sympatię budzą Litwini (28%), przy czym niechęć do nich (25%) wyrażana jest rzadziej niż do Niemców.

Mniej więcej co czwarty badany ma pozytywne nastawienie do Łotyszy, Chińczyków, oraz Ukraińców (po 24%), z tym że sympatia i niechęć do Łotyszy wyrażane są niemal tak samo często (24% i 22%), natomiast wobec pozostałych narodów w tej grupie – w mniejszym lub większym stopniu przeważa niechęć (od 31% w przypadku Chińczyków do 40% w przypadku Ukraińców).

Około jednej piątej ankietowanych darzy sympatią Wietnamczyków (21%), Białorusinów (21%), Serbów (19%) oraz Rosjan (18%), przy czym niechęć do Rosjan deklarowana jest częściej niż do Białorusinów, Wietnamczyków czy Serbów (odpowiednio: 49%, 32%, 31%, 30%).

Ponad połowa respondentów z dystansem podchodzi do Romów (59%) oraz Arabów (62%), a sympatię do nich deklaruje relatywnie niewielu (odpowiednio: 12% i 10%).

Warto podkreślić, że ogromna większość badanych ma sprecyzowane nastawienie wobec Niemców (94%), Ukraińców (92%), Rosjan (92%), Anglików (91%) oraz Romów (91%). Natomiast najmniej ankietowanych potrafi określić swój stosunek do Łotyszy (75% ma sprecyzowane nastawienie) oraz Serbów (79%).

W stosunku do badania z ubiegłego roku, CBOS odnotował pogorszenie nastawienia do praktycznie uwzględnionych w sondażu. Biorąc pod uwagę średnie ocen można zauważyć, że największe pogorszenie nastawienia dotyczy Niemców, Białorusinów oraz Francuzów, najmniejsze zaś – Arabów (spadek o 0,20), Greków (spadek o 0,22) oraz Anglików (spadek o 0,23). Ponadto w porównaniu z badaniem z roku 2011 pogorszyło się nastawienie do Łotyszy. Natomiast od roku 2016 nie zmienił się istotnie stosunek Polaków do Hiszpanów, Serbów i Szwedów, a od pomiaru z roku 2014 – do Norwegów.

Tagi: narody, symapatia

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy