Strona głównaStyl życiaDieta a nastrój: jakie produkty poprawią humor

Dieta a nastrój: jakie produkty poprawią humor

Sposób odżywiania się ma istotny wpływ na nasz nastrój. Dzięki określonym produktom można lepiej się poczuć psychicznie.
Dieta a nastrój: jakie produkty poprawią humor [Fot. proimagecontent - Fotolia.com]
Niektóre produkty mają „moc" poprawy , część z nich działa tak bez względu na wiek tego, kto je sobie serwuje, część natomiast szczególnie sprzyja polepszeniu nastroju osobom w określonym wieku.

Jak ustalili badacze z Binghamton University w USA, młodzi ludzie zyskiwali lepsze samopoczucie, gdy jedli mięso, starsi, gdy sięgali po owoce. Jakość produktów również miała odzwierciedlenie w poziomie dobrostanu psychicznego.

W ramach badań uczestnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący diety oraz własnej oceny nastroju (Food-mood questionnaire). Okazało się, że niektóre rodzaje jedzenia mają wpływ na poprawę nastroju, a inne wydają się zwiększać poziom stresu.

Ustalono, że w przypadku osób młodych, z grupy 18-29 lat, częstsze jedzenie mięsnych produktów zwiększało poziom stężenia prekursorów przekaźników nerwowych, takich jak dopamina i serotonina, które odpowiadają za odczuwanie . U osób w wieku powyżej 30 lat zaś dobre efekty daje jedzenie tego, co zawiera znaczne ilości (np. owoców). Nie zaleca się z kolei produktów wypełnionych węglowodanami i pomijania niektórych posiłków, bo to może w spoób niewłaściwy aktywować współczulny układ nerwowy.

Z analiz kwestionariuszy wynika, że młodzi ludzie, którzy jedli mięso (zarówno czerwone, jak i białe) mniej niż trzy razy w tygodniu i ćwiczyli mniej niż trzy razy w tygodniu, wykazywali wyższy poziom zaburzeń psychicznych. Tymczasem jeśli chodzi o dojrzalsze osoby, wydaje się, że na ich stan emocjonalny istotny wpływ ma regularne jedzenie tego, co jest pełne antyoksydantów i unikanie spożywania tego, co sprzyja aktywowaniu reakcji walka/ucieczka. Nadmiar wolnych rodników wywołuje różne zaburzenia i prowadzi do wielu związanych z wiekiem chorób , w tym także do nieprawidłości w pracy mózgu, co może oznaczać rozwój .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy