Strona głównaStyl życiaDlaczego problemy ze snem niszczą dietę

Dlaczego problemy ze snem niszczą dietę

Jeśli w nocy nie możesz się wyspać, na drugi dzień masz zwiększoną potrzebę jedzenia i to produktów niedietetycznych.
Dlaczego problemy ze snem niszczą dietę [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
Pełna lukru słodka bułka wydaje się bardzo kusząca, jeśli w nocy nie mogłeś/aś się wyspać. Jak wynika z badań, już jedna nieprzespana noc skutkuje znacznie silniejszą ochotą na sięgniecie po jakieś czy .

Wcześniej uważano, że niedobory snu wiążą się z niewłaściwą dietą, ponieważ skutkują niewłaściwym poziomem greliny, hormonu regulującego . Teraz jednak badacze z Uniwersytetu w Kolonii dostrzegli, że związek pomiędzy niedostatkiem snu, deregulacją hormonalną i nieodpowiednią dietą jest pewnym uproszczeniem.

Liczne dotychczasowe testy pokazały, że ograniczenie snu wpływa na podwyższone ryzyko otyłości, a także, że ludzie w wielu miejscach na świecie zmagają się z , Teraz ustalono jednak, że mechanizmy w układzie nerwowym mogą przyczyniać się do relacji pomiędzy niedoborami odpoczynku i przybieraniem na wadze.

Niemieccy uczeni poddali badaniom funkcjonalnego MRI kilkudziesięciu zdrowych uczestników po dobrze przespanej i po bezsennej nocy. Pobrano od nich również próbi krwi i wszyscy badani jedli taką samą kolację.

Następnego ranka uczestnicy mogli wybrać na co wydać pieniądze - na przekąski lub różne drobiazgi (np. ozdoby). Okazało się, że ludzie niewyspani wydawali większe sumy na jedzenie. Co ciekawe, zgodnie z własną oceną uczestników, odczuwali oni taki sam poziom głodu po dobrze i słabo przespanej nocy.

Badania MRI ujawniły, że po bezsennej nocy mózgi uczestników wykazały zwiększoną aktywność w obszarze między ciałem migdałowatym a podwzgórzem, który uczestniczy w regulacji tego co i kiedy jemy. Wydaje się, że oznaczają zwiększenie potrzeby jedzenia jako tego, co potencjalnie korzystne dla organizmu względem innych zachowań.

O badaniach można przeczytać w Journal of Neuroscience.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy