Strona głównaStyl życiaInternet: miejsce nie dla Seniorów

Internet: miejsce nie dla Seniorów

Dwie trzecie dorosłych Polaków regularnie korzysta z internetu, a w ciągu ostatniego roku liczba jego użytkowników minimalnie się zwiększyła – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wśród starszych respondentów ponad połowę, przy czym wśród mających 65 lat i więcej nawet trzy czwarte, stanowią ludzie wykluczeni cyfrowo. Czynnikiem utrwalającym pozostawanie offline w przypadku osób starszych jest ich słabe wykształcenie.
Internet: miejsce nie dla Seniorów [Fot. dusanpetkovic1 - Fotolia.com] Z przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce dwie trzecie dorosłych (67%) – minimalnie więcej niż w roku ubiegłym. Wprawdzie wzrost liczby użytkowników, który obserwujemy w ostatnich latach, nie jest już tak spektakularny jak w ubiegłej dekadzie, jednak warto zauważyć, że w stosunku do roku 2011 odsetek osób będących online zwiększył o 11 punktów procentowych.

Do aktywności cieszących się relatywnie dużą i ugruntowaną popularnością wśród polskich internautów można zaliczyć korzystanie z serwisów społecznościowych, bankowości elektronicznej, robienie , oglądanie w sieci materiałów wideo, czytanie prasy, a także prowadzenie rozmów, natomiast niewielkie zainteresowanie budzi kupowanie dostępu do usług lub treści oraz granie w gry z innymi użytkownikami.

Internet to nie jest miejsce dla starych ludzi

Obecność online w największym stopniu determinuje wiek. Korzystanie z internetu jest powszechne wśród najmłodszych badanych i niemal powszechne wśród osób w wieku 25–34 lata. Korzysta z niego także ogromna większość respondentów mających od 35 do 44 lat oraz siedmiu na dziesięciu mających od 45 do 54 lat. Offline pozostaje ponad połowa osób w wieku 55–64 lata i trzy czwarte (65+).

Prawdopodobieństwo korzystania z internetu zwiększa posiadanie wyższego wykształcenia, niemniej dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ponieważ ludzie młodzi – niezależnie od poziomu wykształcenia – i tak są obecni w sieci.

Korzystaniu z internetu sprzyja aktywność zawodowa, choć trzeba też mieć na uwadze, że częstsza obecność w sieci osób pracujących niż niepracujących może również wynikać z różnicy wieku. Praca przy komputerze z reguły łączy się z korzystaniem z internetu.

Wśród starszych liczba godzin przeznaczanych w tygodniu na internet oscyluje wokół 9. Poza tym można dodać, że nieco dłuższą obecność w sieci deklarują mężczyźni niż kobiety.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:18:00, 18-07-2017 norika

    Hmm, ja jestem 60+ a i pracuję przez net i korzystam z niego dla przyjemności
  • 01:16:01, 19-07-2017 Barbara1956

    Mam dwa laptopy. Ponieważ pracowałam na nich to dbałam o nie więc nosiłam do fachowców. Ostatnio moje laptopy oszalały z powodu przeładowania dysku C i totalnego zawirusienia. Trudno było wejść do internetu a gdy to się udawało to stale wyskakiwały okienka i pokazywała się dziwna przeglądarka.

    "Fachowcy" mieli to w nosie i radzili kupić nowy komputer.

    Obecnie mam dużo czasu i wzięłam wszystko w swoje ręce. Będąc tylko operatorem komputera nie zastanawiałam się nad tym jak on funkcjonuje. Teraz mam dużo czasu i wiele zrozumiałam.

    Najpierw usunęłam wszystkie nieużywne-niepotrzebne pliki. Potem za pomocą AdwCleaner pozbyłam się 555 zagrożeń. Ten program niestety nie wszystko naprawia.
    Zainstalowałam próbną wersję programu Zimana za darmo. Pozostało jeszcze 8 problemów z konfiguracją programu na moim komputerze i z pozostałościami po usuwaniu poprzednich wirusów.

    Teraz moje laptopy świetnie działają. Ja sama to zrobiłam!!!!
    ... zobacz więcej
  • 12:30:33, 27-08-2018 Krystyna Brzoza

    "Internet to nie jest miejsce dla starych ludzi" Też tak myślałam ale się nie zgadzam. Wnuczka mi pokazała że się da. Pokazała mi filmik jak starsza Pani rozmawia z młodszym chłopakiem który prowadzi dziennik klulinarny w internecie. JEst to akcja "mobile vikings" I otowrzyła mi oczy. Kiedyś musiałam czekac miesiącami na zdjęcia z różnych uroczystości rodzinnych, a teraz wysyłają mi na telefon. co chwile. z dnia na dzień. Wnuczka wysyła zdjęcia z podpisem miłego dnia. Mi się to podoba
    ... zobacz więcej
  • 14:02:50, 15-01-2019 Cynamonowa

    Absolutnie nie uważam, aby Internet był tylko dla młodych ludzi. Mam bardzo dużo koleżanek, które podobnie jak ja korzystają z komputera, aby komunikować się na forum, umawiać się na kawę czy po prostu kontaktować się z bliskimi. A przy tej okazji muszę przestrzec Was przed złośliwym oprogramowaniem... ostatnio wnuczek powiedział, że mój komputer złapał wirusa i wykasowała mi się cała zawartość dysku. Nie wiem do końca na czym to polega, ale obecnie korzystam systemu zabezpieczeń Kaspersky - póki co, nie mam zarzutów.
    ... zobacz więcej
  • 18:35:19, 15-01-2019 emka46

    Bzdura ten artykuł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy