Strona głównaStyl życiaJaka choinka - sztuczna, żywa, wypożyczona?

Jaka choinka - sztuczna, żywa, wypożyczona?

Co roku przed Bożym Narodzeniem toczy się gorąca debata na temat tego, co jest lepszym (bardziej ekologicznym, ekonomicznym, etc.) wyborem - żywa czy sztuczna choinka. Po której stronie ty stoisz?
Zwolennicy sztucznych choinek zarzucają miłośnikom tych naturalnych wycinanie drzewek na Święta i ich niszczenie. Druga strona twierdzi, że to niemożliwe, by plastikowa alternatywa była ekologiczna, a odpowiednie metody uprawy czynią wybór prawdziwych roślin przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Żywa bardziej ekologiczna

© nd700 - Fotolia.comZ licznych badań jednoznacznie wynika, że dla środowiska naturalnego, chyba że jedną sztuczną choinkę ozdabia się przez dwie dekady - tymczasem "żywotność" drzewka z PCV w naszych domach to około 6 lat. Jeśli jednak sztuczna choinka przetrwa dwadzieścia lat, a zakup żywej wymaga korzystania z samochodu, to plastikowa staje się wyborem bardziej przyjaznym dla środowiska.

Istnieje wiele korzyści z prawdziwych choinek. Jeden ich akr daje tyle tlenu, ile codziennie potrzeba 18 osobom. Drzewka pochłaniają dwutlenek węgla i są całkowicie biodegradowalne. Sztuczne drzewa nie ulegają biodegradacji, ich proces produkcyjny wymaga dużych ilości paliw kopalnych, a wreszcie kończą na wysypiskach. Poza tym, ponieważ mowa tu o światowym rynku, ich sprzedaż często wiąże się z długim szkodliwym dla środowiska transportem.

Sztuczna - ekonomiczna i wygodna

© Sergey Ryzhov - Fotolia.comPoza ekologicznymi jednak, w dyskusji przywołuje się też inne argumenty. Przykładowo, nabycie plastikowej to jednorazowy wydatek ponoszony raz na kilka lub nawet więcej lat. Poza tym nie trzeba też o tym zakupie corocznie pamiętać i poświęcać nań czas - wystarczy znieść choinkę ze strychu, czy wziąć z piwnicy i problem z głowy.

Zwolennicy sztucznych choinek dodają jeszcze, że nie trzeba o nie specjalnie dbać i zawsze dobrze wyglądają, podczas gdy świeże drzewka łatwo tracą igły i szybko tracą ładny wygląd. Adwersarze z kolei wskazują, że świerk czy jodła dają niepowtarzalny zapach i stanowią ważny element świątecznej atmosfery.

Wszyscy, którzy zdecydują się na , powinni pamiętać, że dbałość o nią wymaga:

  • umieszczenia jej z dala od źródeł ciepła, takich jak kominki czy kaloryfery
  • odpowiednio częstego podlewania (w przypadku choinki ciętej - postawienia jej w specjalnym stojaku z wodą)
  • stosowania światełek LED, które się nie nagrzewają i nie wysuszają dodatkowo rośliny
  • utrzymywania w danym pomieszczeniu odpowiedniej temperatury, najlepiej do dwudziestu stopni Celsjusza
W przypadku wyboru sztucznego drzewka ważne jest, zeby kupować tylko takie, które podlegają recyclingowi i rzeeczywiście założyć sobie wieloletnie używanie - dlatego lepiej zainwestować w choinkę lepszej jakości, bardziej trwałą i nie deformującą się w wyniku kolejnych złożeń i rozłożeń.

A może... wypożyczyć?

Wydaje się to dziwne, ale choinkę - i to naturalną - można wziąć do domu na okres świąteczny, a potem oddać. W ubiegłym roku akcję społeczną "Wypożyczalnia choinek" zapoczątkowoało Volvo. W jej ramach 200 drzewek trafiło do opiekunów na święta, a na początku stycznia wróciły do właściciela, który ponownie je posadził. Dodatkowo za każde wypożyczone drzewko firma posadziła 10 kolejnych.

W tym roku na terenie całej Polski można odebrać jedno z 500 żywych, ukorzenionych drzewek w doniczce. Jedynym warunkiem jest pozostawienie opłaty za wypożyczenie w wysokości 55 zł, co stanowi symboliczne zobowiązanie do dbania o drzewko i zwrócenia go do ponownego zasadzenia w szkółce. Firma ponownie zobowiązuje się do zasadzenia kolejnych dziesięciu drzew za każde wypożyczone, co łącznie umożliwi zwrócenie naturze 5 tysięcy choinek. Udział w akcji pozwala więc zadbać o środowisko naturalne poprzez wsparcie rozwoju zasobów leśnych o nowe sadzonki.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że podczas pobytu w domu opiekuna choinka powinna zostać otoczona troskliwą opieką. Należy ją podlewać, nie można jej przegrzewać, stawiać blisko kaloryfera i bezpośrednio na ogrzewanej podłodze. Nie powinno się jej niszczyć ani ucinać gałęzi, korzeni i pędów. Niekorzystnie działa na nią także pokrywanie nabłyszczającymi sprejami lub sztucznym śniegiem. Ozdoby zawieszane na choince powinny być lekkie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy