Strona głównaStyl życiaJakie drewno wybrać do łazienki?

Jakie drewno wybrać do łazienki?

Ciepłe, miłe w dotyku, pięknie wygląda, znakomicie komponuje się z innymi materiałami, dobrze się starzeje i nigdy nie wychodzi z mody –te cechy drewna sprawiają, że coraz częściej stosujemy je także do wykańczania łazienek. Jakiego użyć, w jakich miejscach położyć i czym zabezpieczyć, żeby przetrwało lata?
Jakie drewno wybrać do łazienki? [Fot. materiały prasowe] Do nie każde się nadaje. Najlepiej sprawdzają się tzw. gatunki twarde i tłuste, które dobrze znoszą kontakt z wodą – nawet gdy często są zalewane, nie chłoną wilgoci, a w rezultacie nie paczą się i nie gniją. Należą do nich tek i iroko, z których robiono statki, jachty i łodzie, a także merbau i inne drewno pochodzące z lasów deszczowych. Z rodzimych gatunków można wybrać dąb albo modrzew, dzisiaj mniej popularny, a kiedyś wszechobecny w budownictwie.

Oczywiście, drewnem nie wykańcza się całego wnętrza (łazienka to nie ). Robi się z niego meble i blaty, a także kładzie na fragmentach ścian, np. na ściance instalacyjnej podwieszonego sedesu oraz na podłodze czy obudowie wanny. Najlepiej użyć litego drewna, które jest najtrwalsze, ale można też zastosować klejone, a nawet fornirowane płyty wiórowe, ale tylko te wodoodporne.

Po drewnianej podłodze można chodzić boso i nie zmarznąć. Bardzo ważny również jest jej luksusowy i dekoracyjny wygląd. W łazience można użyć desek tekowych – o głębokiej barwie i pięknym rysunku słojów – których uroda uwydatnia się w pełni po zaolejowaniu.

Jakikolwiek materiał wybierzemy, musimy pamiętać o odpowiednim jego zabezpieczeniu. Polecany jest zwłaszcza olej, który wnika głęboko w strukturę drewna, nie dopuszczając do wchłaniania przez nie wody. Uwaga: jednokrotne olejowanie nie wystarczy, raz na kilka miesięcy zabieg trzeba powtórzyć i na bieżąco pielęgnować środkami przeznaczonymi do olejowanych powierzchni. Można też użyć specjalnego wodoodpornego lakieru i nałożyć kilka jego warstw ze wszystkich stron płyty czy deski, szczególnie starannie na łączeniach i krawędziach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy