Strona głównaStyl życiaJeśli czujesz się młodo, naprawdę wolniej się starzejesz

Jeśli czujesz się młodo, naprawdę wolniej się starzejesz

Niektórzy mówią, że „nie czują się jak na swój wiek". I rzeczywiście - osoby czujące się młodziej niż wynikałoby to z ich metryki, naprawdę biologicznie starzeją się wolniej.
Jeśli czujesz się młodo, naprawdę wolniej się starzejesz [Fot. goodluz - Fotolia.com]
Koreańscy badacze wykorzystali skany mózgu MRI, i odkryli, że starsi ludzie czujący się młodziej niż wskazuje ich , cechują się mniejszą ilością objawów mózgu niż pozostali.

Jak wyjaśniają autorzy, zazwyczaj myślimy o starzeniu jako zaprogramowanym procesie, któremu bezwiednie podlega cały organizm, w tym . Tymczasem rozmaite modyfikowalne czynniki mają tu duże znaczenie, a wśród nich subiektywnie oceniany wiek.

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie o to, dlaczego niektórzy czują się młodziej niż wskazuje ich metryka, a inni wręcz starzej. Być może ci pierwsi mają mniej objawów , odznaczają się określonymi cechami osobowości, czy mogą liczyć na lepsze zdrowie fizyczne (co przecież przekłada się na psychiczne samopoczucie).

W badanaich wzięło udział kilkadzisiąt osób w wieku 59-84 lata. Uczestnicy zostali poddani badaniom MRI, dzięki którym można było ocenić objętość istoty szarej w różnych obszarach mózgu. Poza tym wypełnili ankietę obejmującą pytania o to, na ile lat się czują i przeszli .

Ci, którzy czuli się na mniej lat niż mieli, odznaczali się mózgami o strukturze charakterystycznej dla młodszego wieku. Autorzy nie wiedzą jeszcze czy między jednym i drugim zjawiskiem jest związek przyczynowo-skutkowy, może być jest tak, że ludzie czujący się młodo prowadzą aktywniejsze życie towarzysko, fizycznie i intelektualnie, a to .

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Frontiers in Aging

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy