Strona głównaStyl życiaKoronawirus: akceptuj emocje i działaj, by je regulować - tak zmniejszysz lęk

Koronawirus: akceptuj emocje i działaj, by je regulować - tak zmniejszysz lęk

Lęk, gniew, rozpacz, to naturalne emocje w stresujących chwilach. W warunkach pandemii jeszcze dodatkowo mogą być nasilone. Stąd uczeni radzą, jak lepiej można je regulować, by nie zniszczyć swojego zdrowia - nie tylko emocjonalnego, ale też fizycznego.
W badaniach na University of Iowa przeanalizowano reakcje ludzi na różne sytuacje wywołane pandemią koronawirusa. Odkryto, że osoby, które akceptowały i nazywały swoje emocje (np. , niepokój, , samotność itp.), a następnie odniosły się do nich za pomocą uważnego działania (np. telefonu do przyjaciela lub członka rodziny), zgłaszały niższy poziom stresu niż osoby unikające utożsamiania się ze swoimi i lekceważące swoje uczucia.
Celem ma być pomoc ludziom w stawaniu się bardziej odpornymi, poprzez pozostanie w kontakcie z ich emocjami i znajdowanie kreatywnych sposów utrzymywania lub budowania relacji z ludźmi, czy też podejmowania czynności, które są dla nich ważne - mówi psycholog Emily Kroska. - Ludzie, którzy to robią, na ogół nie są tak zmartwieni ani niespokojni, jak ci, którzy unikają takiego sposobu postępowania - dodaje.
Kiedy zebrano dane od kilkuset osób, okazało się, że w okresie pandemii niemal każdy badany znalazł się w przykrych okolicznościach, które wywoływały np. pocenie się, przyspieszone bicie serca i lęk o własne bezpieczeństwo. Prawie każdy też zmagał się z obiektywnie trudnymi sytuacjami, np. kłopotami z płacaniem czynszu lub raty kredytu, utratą dochodów, , etc.

Następnie określono „psychologiczną elastyczność" uczestników, czyli zdolność do radzenia sobie emocjonalnymi ‘ciosami' zadawanymi przez pandemię. Ustalono ją na podstawie trzech czynników: otwartości, świadomości behawioralnej i wartościowego działania.

Jak się okazało, ci, którzy byli otwarci na swoje emocje i byli bardziej świadomi tego, jak na nie reagowali, wykazywali niższy poziom przykrości wywołanej pandemią. Ogólnie rzecz ujmując, poziom elastyczności psychologicznej odpowiadał za znaczną część cierpienia wywołanego pandemią.
Bycie elastycznym i kontynuowanie wykonywania tego, co jest dla ciebie ważne, nawet w tych trudnych czasach ma istotne znaczenie i wiąże się z mniejszym - wyjaśnia Emily Kroska.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:08:52, 04-11-2020 Halina Z.

    Córka mi wspomina o tym co sie dzieje teraz w Polsce, mówią też o tym w telewizji ale córka też czyta o tym wirusie iw internecie, musze wysyłać ją do sklepu po zakupy, sama się boję wyjść z domu , słyszy się o tylu zakażeniach w ciągu dnia że tylko siedzieć w domu i się pilnować.
    ... zobacz więcej
  • 19:49:05, 14-12-2020 elgies

    siemka witam
  • 08:26:20, 29-03-2021 kwikkwik

    jest nie ciekawie jedym słowem ;p

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy