Strona głównaStyl życiaNiedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

Obchodzona na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy Niedziela Palmowa rozpoczyna jeden z najstarszych i najważniejszych okresów w chrześcijańskim roku liturgicznym - Wielki Tydzień. To ostatnia niedziela Wielkiego Postu - dzień, w którym radość i triumf przeplatają się ze smutkiem i żałobą.
© zatletic - Fotolia.comWydarzenie, którego pamiątkę obchodzi się w ostatnią niedzielę przed - uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy jest jednym z najlepiej "udokumentowanych" momentów z życia Mistrza z Nazaretu - piszą o nim wszyscy czterej ewangeliści (Mat. 21, 1-11, Mar 11, 1-11, Łuk. 19, 28-40, Jan 12, 12-19), podkreślając kontrast między niedzielnym uwielbieniem tłumów a żądaniem przez te same tłumy ukrzyżowania już kilka dni później.

Według przekazu biblijnego droga wjeżdżającego do miasta Jezusa była wyścielona między innymi liśćmi palmowymi, które pod nogi osiołka rzucali uradowani mieszkańcy Jerozolimy. Dziś w kościołach są czytane nie tylko opisy wjazdu Jezusa do Jerozolimy ale także zapis jego . Niedziela Palmowa w swojej pełnej radości symbolice kryje też prawdę o Wielkim Tygodniu, którego jest początkiem - prawdę o bólu odrzuceniu, upokorzeniu i śmierci ale też prawdę o chwale zmartwychwstania.

Na pamiątkę tego wydarzenia juz w IV wieku w Jerozolimie pojawiły się procesje z palmami. W późniejszych wiekach w całym Kościele zachodnim odbywały się takie procesje, podczas których święcono palmowe liście i kwiaty. Oczywiście, w miarę przesuwania się granic chrześcijańskiego świata, zmieniały się też "palmy".

© Maslov Dmitry - Fotolia.comW Polsce od XI wieku w niedzielę przed Wielkanocą święcono pierwsze rozwinięte gałązki - przede wszystkim pokryte baziami gałązki wierzbowe. W ten sposób wierzba, obecna od dawna w ludowych i pogańskich wierzeniach nierozłącznie wplotła się w chrześcijańską symbolikę święta, stając się materiałem do tworzenia palm obrazujących triumf i męczeństwo. Wierzba, która przyjmuje się nawet w złych warunkach, symbolizowała odradzanie się i nowe życie. Nic dziwnego, że w chrześcijańskim świecie stała się symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Jednak nie tylko wierzba była "tworzywem" palm. Nazywana niegdyś „Wierzbiną”, „Kwietnią” lub „Różdżkową” powodowała, że kościoły tego dnia zieleniły się i zakwitały w wiosennych kolorach. Ścięte w bezlistne jeszcze gałązki, rozkwitały stojąc w pomieszczeniach i stawały się kolejną ozdobą tych specyficznych bukietów. Dodawano do nich także wiecznie zielone liście i gałązki bukszpanu, barwinku, cisu, borówki, widłaku a nawet trzcinę wodną. Tak pięknie ukwiecone palmy niesiono do kościoła, by je poświęcić.
 
Strony : 1 2

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy