Strona głównaStyl życiaNiezwykłe zastosowania imbiru

Niezwykłe zastosowania imbiru

Imbir pochodzi z cieplejszych części Azji, takich jak Chiny, Japonia i Indie, ale uprawiany jest także Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Stosuje się go zarówno w kulinariach, jak i celach medycznych.
Niezwykłe zastosowania imbiru [Fot. M.studio - Fotolia.com] Jeśli chodzi o kuchnię, roślina jest używana jako przyprawa poprawiająca smak dań mięsnych, warzywnych i deserów. ma jednak także bardzo długą historię stosowania w różnych formach medycyny tradycyjnej. Jest polecany głównie przy problemach z trawieniem trawieniu, nudnościach, grypie i przeziębieniu, i in.

Imbir może być używany jako świeży, suszony, sproszkowany lub w postaci oleju czy soku. Wyjątkowy zapach i aromat imbiru pochodzi z naturalnych olejków, z których najważniejszym jest gingerol. Jest to główny bioaktywny związek imbiru, odpowiedzialny za większość jego właściwości leczniczych. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oto kilka ciekawych zastosowań rośliny:

Problemy układu oddechowego

Imbir wykazuje właściwości antyhistaminowe, więc jest pomocny u osób zmagających się z przeziębieniem, grypą, czy zapaleniem oskrzeli. Roślina pomaga leczyć alergie, hamując zaciskanie się dróg oddechowych i zwiększa wydzielanie śluzu. Imbir poleca się szczegolnie na ból gardła i problemy z .

Sposób na przebarwienia

Ponieważ imbir ma działanie tonizujące i przeciwutleniające, może zmniejszyć . Wystarczy umieścić na zmienionym obszarze skóry kawałek świeżego imbiru aż do jego wyschnięcia. Taki zabieg, wykonywany codziennie przez kilka tygodni, sprawi, że zmiany na skórze staną się niemal niewidoczne.

Mdłości

Żucie korzenia imbiru może pomóc osłabić nudności i odruchy wymiotne. Roślina hamuje problemy układu pokarmowego wywoływany grypą, chorobą lokomocyjną, zabiegiem chirurgicznym, nowotworami (np. osłabia nudności u pacjentów poddanych chemioterapii).

Odmładzanie skóry

I jedzenie, i zewnętrzne stosowanie imbiru odmładza nasz wygląd. Przyprawa ma silne właściwości przeciwutleniajace, powstrzymuje więc proces starzenia się. Ujednolica koloryt skóry i poprawia jej elastyczność. Choćby co dwa tygodnie stosuj maseczkę z imbirem, a zobaczysz efekty.

Środek na ból głowy

Wykorzystaj sproszkowany imbir, by przygotować papkę, którą następnie umieść na czole - to sprawi, że ból głowy osłabnie, nawet ten migrenowy. Roślina łagodzi stany zapalne w naczyniach krwionośnych, co zmniejsza ból głowy.

Preparat przeciwłupieżowy

Antyseptyczne właściwości byliny sprawiają, że pomaga pozbyć się . Wystarczy dwa razy w tygodniu na kilkanaście minut zaaplikować na maseczkę z imbirem. Efekty będą widoczne bardzo szybko.

„Lek" na artretyzm

Przeciwzapalne działanie imbiru pomaga złagodzić ból stawów. Kilka kropli olejku z tej rośliny dodane do kilkunastominutowej kąpieli znacznie osłabią bóle.

Środek na porost włosów

Roślina poprawia krążenie w skórze głowy, co pobudza wzrost włosów. Ponadto duża ilość witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych wzmacnia czuprynę i zmniejsza . Aby uzyskać takie efekty, zaleca się stosowanie imbirowej maski do włosów.

Działanie antyrakowe

Ze względu na dużą ilość przeciwutleniaczy i innych prozdrowotnych związków, imbir może zmniejszyć ilość komórek rakowych. Badania dowiodły, że bywa pomocy w walce z rakiem: piersi, okrężnicy, wątroby, płuc, , prostaty, skóry oraz . Wykazano też, że pomaga zwalczać oraz białaczkę.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy