Strona głównaStyl życiaPięć czynników sprzyjających poczuciu szczęścia

Pięć czynników sprzyjających poczuciu szczęścia

Psycholodzy mówią, że genetyka, płeć i stan neurologiczny mają istotny wpływ na poziom poczucia szczęścia u danej osoby. Nie bez znaczenia są niezależne od nas doświadczenia, w tym dzieciństwo, przeżyte wypadki, czy utrata kogoś bliskiego. Poza biologicznymi i losowymi czynnikami jednak jest sporo takich, które bezpośrednio zależą od samych. Dostrzega się, że pewne cechy (które można wypracować) i zachowania są wspólne u tych, którzy deklarują wysoki poziom dobrostanu i satysfakcji z życia.
Pięć czynników sprzyjających poczuciu szczęścia [Fot. PointImages - Fotolia.com]

Poztywne nastawienie do świata

Koncentrowanie się na przykrych sytuacjach i przypisywanie ludziom złych intencji wpływa na nasz stan emocjonalny. Jeśli często doświadczamy , przekłada się to na ogólne samopoczucie psychiczne i obniża jakość życia. Jakkolwiek nie jesteśmy w stanie i nawet nie powinniśmy unikać tego, co przykre, jeśli przeradza się to w ogólną , znacznie osłabia nasze zadowolenie z codziennego życia.

Wdzięczność

Badania pokazują, że ludzie, którzy doceniają towarzystwo rodziny i przyjaciół oraz cieszą się z „dachu nad głową" i pracy, czują się . Szacunek do tego, co udało się dotychczas osiągnąć i umiejętność cieszenia się z drobnych przyjemności, ma silny wpływ na ogólną satysfkcję z życia - odkryto, że o wiele znaczniejszy niż sporadyczne spektakularne wydarzenia, egzotyczne wycieczki, czy drogie samochody.

Poczucie własnej wartości

Szczęśliwi ludzie szanują samych siebie i nie pozwalają, by inni ich obrażali czy lekceważyli. Są świadomi swoich wad oraz zalet i potrafią spojrzeć na siebie z dystansem, samodzielnie wyznaczając granice, w których oceny o nich mogą wydawać inni ludzie. W ten sposób mają silny wpływ na kreowanie własnego wizerunku w oczach innych i swoich, a obraz ten jest jedną ze składowych poczucia .

Korzystanie z dobrodziejstw kultury

Rutyna w postaci praca-dom może przyczynić się do pewnego znużenia codziennością i osłabienia nastroju. Istnieje jednak wiele sposobów na urozmaicenie powtarzalności codziennego życia - trzeba wybrać się do kina, iść na spacer do parku, czytać, zwiedzić muzeum, pielęgnować hobby, które ułatwia poznawanie nowych ludzi.

Poczucie celu

Daje silną motywację do działania i na stałe poprawia nastrój. Warto przypomnieć słynne badania, że największe szanse przeżycia w bardzo trudnych warunkach cechują ludzi głeboko religijnych lub przekonanych o jakiejś misji do spełnienia. Poczucie sensowności czy celowości własnego życia decyduje o jego jakości. Chęć osiągnięcia dobrych wyników w pracy, wolontariat, czy dążenie do realizacji rodzinnych celów sprawiają, że zwiększa się nasz dobrostan psychiczny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy