Strona głównaStyl życiaPodążanie za szczęściem a obajwy depresji

Podążanie za szczęściem a obajwy depresji

Mogłoby się wydawać, że podążanie za szczęściem prowadzi do radośniejszego sposobu funkcjonowania. Jednak nowe badania wykazały, że pragnienie poczucia szczęścia może mieć również negatywny skutek.
Podążanie za szczęściem a obajwy depresji [fot. Ulrike Mai z Pixabay]
Zbytnie koncentrowanie się na tym, na ile szczęśliwi się czujemy, może dać efekt przeciwny do oczekiwanego - może prowadzić do depresji.

Już wcześniejsze badania wykazały, że nadmierne docenianie szczęścia może powodować, że dany człowiek czuje się mniej szczęśliwy. W niektórych przypadkach może to być nawet związane z objawami . Co ciekawe, istnieje teoria, że taki negatywny związek występuje tylko w świecie zachodnim, a testy sprzed kilku lat pokazały, że relacja między wartością szczęścia a dobrostanem emocjonalnym może być ważna w populacji rosyjskiej i wschodnioazjatyckiej.

Nowe badania przetestowały teorie dotyczące wyboru nieodpowiednich strategii regulacji emocji, które obejmują koncentrację zarówno na negatywnych, jak i na pozytywnych doznaniach.

Uczeni przeanalizowali wypełnione przez młodych Brytyjczyków kwestionariusze mierzące zdrowie emocjonalne za pomocą szeregu skal. Najpierw oceniono poziom kontroli uwagi w obliczu różnych wydarzeń emocjonalnych. Ponadto oszacowano strategię tłumienia i reniterpretacji emocji.

Wyniki wykazały istotny związek między wartościowaniem szczęścia i objawami depresyjnymi towarzyszące zaburzonej kontrolę uwagi i stosowaniu tłumienia w celu ich regulacji.

W kolejnym badaniu z udziałem większej grupy ludzi o różnej narodowości ponownie sprawdzono odkryte wyżej korelacje. Ponownie ustalono, że istnieje zależność pomiędzy podążaniem za szczęściem i symptomami depresyjnymi. Nadmierny nacisk na konieczność odczuwania zmniejszał też zdolność danej osoby do cieszenia się pozytywnymi doświadczeniami.

Na temat badań można przeczytać w Journal of Happiness Studies.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy