Strona głównaStyl życiaPolskie Towarzystwo Psychiatryczne: nie utożsamiajmy przemocy z chorobą psychiczną

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: nie utożsamiajmy przemocy z chorobą psychiczną

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne apeluje, by nie kojarzyć i nie utożsamiać aktów przemocy z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Takie próby łatwego wyjaśniania agresji czy przestępstw są krzywdzące dla osób chorych - podkreślają polscy psychiatrzy.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: nie utożsamiajmy przemocy z chorobą psychiczną [© Elnur - Fotolia.com]
Oświadczenie PTP jest reakcją na powtarzane w mediach zestawienie "zabójca - chory psychicznie", odnoszące się do Stefana W., który w niedzielę śmiertelnie ugodził nożem . Według przekazów medialnych choruje on na .

Specjaliści z dziedziny psychiatrii podkreślają, że język pogardy i nienawiści wzmacnia motywację do dokonywania aktów przemocy, niezależnie od stanu zdrowia psychicznego sprawcy.

Pełna treść oświadczenia Zarządu Głownego PTP

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W obliczu tej tragedii PTP zdecydowanym głosem sprzeciwia się jakimkolwiek formom przemocy i solidaryzuje się z osobami pogrążonymi w żałobie. Tragedia ta uczy jak bardzo należy unikać języka nienawiści tak w życiu codziennym, jak i w debacie publicznej.

Chcielibyśmy także zaapelować o to, aby nie poszukiwać łatwych rozwiązań szoku wzbudzonego tą tragedią w kojarzeniu jej z osobami z zaburzeniami psychicznymi.

W naturalnej potrzebie rozumienia i poszukiwania odpowiedzi na pytanie „dlaczego doszło do tej tragedii?” nie powinniśmy szukać fałszywych, uproszczonych wyjaśnień. Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy.

W związku z tym stanowczo występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi.

Psychiatria i psychologia choć stara się odpowiedzieć jak umie, co sprzyja okrutnej i bezsensownej zbrodni, zawsze czy to u zdrowych czy zaburzonych psychicznie znajduje znaczący wpływ czynników zewnętrznych. Szerzenie pogardy i nienawiści służy tragicznej motywacji niezależnie od stanu zdrowia psychicznego sprawcy.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Warszawa 15.01.2019

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy