Strona głównaStyl życiaSeksistowskie i homofobiczne żarty potwierdzają męskość u niepewnych jej mężczyzn

Seksistowskie i homofobiczne żarty potwierdzają męskość u niepewnych jej mężczyzn

Dlaczego niektórzy mężczyźni opowiadają seksistowskie i antygejowskie dowcipy lub uważają je za śmieszne, a inni nie? Zdaniem Emmy O'Connor z Uniwersytetu Zachodniej Karoliny, takie pogardliwe żarty są sposobem dla pewnych mężczyzn na potwierdzenie ich zachwianego poczucia siebie, szczególnie gdy uważają, że ich męskość jest zagrożona.
Seksistowskie i homofobiczne żarty potwierdzają męskość u niepewnych jej mężczyzn [fot. collage Senior.pl / Canva]
Pogardliwy humor często służy wzmacnianiu własnej tożsamości społecznej - pozwala pozytywnie odróżnić własną grupę od innej, . Aby zrozumieć, jak to działa w kontekście seksistowskich i antygejowskich żartów, badacze przeprowadzili eksperymenty z udziałem kilkuset heteroseksualnych mężczyzn. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze online zaprojektowane tak, by sprawdzić postawy społeczne i osobowości uczestników, a także ocenić poziom uprzedzeń i antagonizmów wobec gejów i kobiet.

Przeanalizowano wybierane przez uczestników rodzaje i zbadano, na ile według mężczyzn podejście do humoru pomoże innym wyrobić sobie na ich temat zdanie.

Odkrycia sugerują, że seksistowskie i antygejowskie żarty wywołują autoafirmację u mężczyzn, którzy cechują się niepewnością co do swojej męskości. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy czują, że ich męskość, określana przez standardy dotyczące ich płci, jest kwestionowana lub zagrożona.
Mężczyźni o większej niepewności co do swojej dostatecznej męskości wyrażali rozbawienie seksistowskim i antygejowskim humorem. Uważają bowiem, że zapewnia to męskie wrażenie na ich temat. Wydaje się, że okazując rozbawienie takimi antykobiecymi i homofobicznymi żartami, panowie mogą zdystansować się od cech, z którymi nie chcą być kojarzeni - wyjaśnia O'Connor.
- Miejsca pracy, w których kobiety zajmują kierownicze stanowiska, mogą z natury wywoływać niepewność związaną z męskością u mężczyzn, a tym samym i seksistowskie żarty - mówi O'Connor. Jak dodaje, dowcipy tego rodzaju i są najczęstszymi formami molestowania seksualnego, z jakimi kobiety spotykają się w pracy.

- Biorąc pod uwagę ochronę społeczną, jaką zapewnia humor jako środek dyskredytowania kogoś, możliwe, że mężczyźni wykorzystują seksistowski humor w pracy jako „bezpieczny" sposób na potwierdzenie swojej zagrożonej męskości - wyjaśnia O'Connor.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy