Strona głównaStyl życiaStarzenie się poprawia niektóre ważne zdolności poznawcze

Starzenie się poprawia niektóre ważne zdolności poznawcze

Od dawna uważa się, że zaawansowany wiek oznacza znaczny spadek naszych zdolności umysłowych. Nowe badania z Georgetown University Medical Center podają jednak zaskakująco dobre wiadomości.
Starzenie się poprawia niektóre ważne zdolności poznawcze [fot. Jonathan Judmaier from Pixabay]
Dwie kluczowe funkcje mózgu, które pozwalają nam zwracać uwagę na nowe informacje i skupiać się na tym, co jest ważne w danej sytuacji, mogą poprawić się u osób starszych. Funkcje te są podstawowe dla takich aspektów poznania, jak: , podejmowanie i samokontrola, a nawet nawigacja, matematyka, język i czytanie.
Powszechnie się uważa, że uwaga i funkcje wykonawcze spadają wraz z wiekiem, pomimo pewnych badań, które wzbudziły wątpliwości dotyczące takich wniosków. Wyniki dużych testów wskazują, że główne elementy tych umiejętności w istocie poprawiają się z wiekiem, prawdopodobnie dlatego, że po prostu ćwiczymy je przez całe życie - mówi dr Michael T. Ullman.

- Jest to szczególnie ważne ze względu na szybko starzejącą się populację, zarówno w USA, jak i na całym świecie - podkreśla prof. Ullman. Dodaje, że dzięki dalszym badaniom możliwe będzie doskonalenie tych umiejętności jako ochrony przed osłabieniem starzejącego się mózgu.

U kilkuset osób w przedziale wiekowym 58-98 lat zbadano obszary zaangażowane w uwagę, orientację i różne funkcje wykonawcze. Uwaga to stan zwiększonej czujności i gotowości do reagowania na napływające informacje. Orientacja polega na wykorzystaniu informacji w mózgu do określania czyjegoś miejsca w przestrzeni. Jeśli chodzi zaś o funkcje wykonawcze, sprawdzono zdolność zatrzymywania rozpraszających lub sprzecznych informacji, co pozwala nam skupić się na tym, co ważne.

- Stale wykorzystujemy wszystkie trzy umiejętności. Na przykład, kiedy prowadzisz samochód, uwaga to zwiększona gotowość do reakcji, gdy zbliżasz się do skrzyżowania. Orientacja pozwala na uważność, czy nastąpi jakiś nieoczekiwany ruch, na przykład pieszy wejdzie na jezdnie. A funkcja wykonawcza pozwala powstrzymać elementy rozpraszające uwagę, takie jak ptaki czy billboardy i dzięki niej możesz na prowadzeniu pojazdu - wyjaśnia dr João Veríssimo, współautor badań.

Badanie pokazało, że wraz z wiekiem osłabła tylko umiejętność uwagi, pozostałe zdolności zaś wręcz odwrotnie - uległy poprawie.

Naukowcy stawiają hipotezę, że ponieważ orientacja i wspomniana funkcja wykonawcza są po prostu umiejętnościami, które pozwalają ludziom selektywnie podejść do rzeczy, mogą się one poprawić poprzez praktykowanie ich przez całe życie. Jak sugerują Ullman i Veríssimo, korzyści z tej praktyki mogą być na tyle duże, że przewyższają osłabienie neuronowe. Jedynie uwaga spada, ponieważ ten stan czujności i gotowości nie może wzmocnić się dzięki praktyce.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy