Strona głównaStyl życiaTymi chorobami możesz się zarazić od swojego psa

Tymi chorobami możesz się zarazić od swojego psa

Posiadanie psa daje wiele korzyści - zwierzęta te nie tylko zapewniają stałe towarzystwo, ale i mają wpływ na obnżenie poziomu stresu oraz ogólne lepsze psychiczne samopoczucie. Poza tym ich adopcja oznacza konieczność regularnej aktywności fizycznej w postaci spacerów, więc pomagają zachować dobrą formę. Są jednak pewne niedogodności związane z opieką nad zwierzakami - możesz się od nich zarazić określonymi chorobami, Sprawdź, jakie problemy zdrowotne wchodzą tu w grę.
Tymi chorobami możesz się zarazić od swojego psa [Fot. Rajtar photography - Fotolia.com] Wścieklizna

jest chorobą wirusową, która może być przenoszona przez różne gatunki, choć najpowszechniejsza jest u dzikich zwierząt, a i koty są jej potencjalnymi nosicielami. Rozwija się ona po ugryzieniu przez chore zwierzę i zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu kilku miesięcy, ale może nawet upłynąć kilka lat ich wystąpienia. Początkowo symptomy mogą obejmować gorączkę i obolałość, ale szybko zmieniają się i stają się charakterystyczne dla choroby neurologiczne. Obejmują: konfuzję, pobudzenie, drgawki, omamy, zaburzenia świadomości. Chorym podaje się surowicę (immunoglobulinę RIG), a także kilka dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie przed wystąpieniem objawów. Jeśli dochodzi do rozwoju symptomów, pacjent zazwyczaj w dość krótkim czasie umiera.

Tęgoryjec psi (Ancylostoma caninum)

Ten niewielki może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt ze skażoną ziemią lub piaskiem. Psy mogą również zarażać się tęgoryjcami poprzez przypadkowe połknięcie pasożyta ze środowiska lub poprzez mleko matki. Najczęściej chorują szczenięta - objawy obejmują ciemne, krwawe stolce i . Ludzie moga się zarazić tymi pasożytami, chodząc boso czy siadając w miejscu skażonym odchodami zainfekowanych zwierząt. Larwy tęgoryjca dostają się do górnych warstw skóry i wywołują swędzenie. Zakażenie pasożytem może być widoczne jako czerwona falująca linia pod skórą. Objawy zwykle ustępują bez leczenia w ciągu 4-6 tygodni.

Kampylobakterioza (Campylobacteriosis)

Pozprzestrzenia się poprzez skażoną żywność (mięso i jajka), wodę lub kontakt ze stolcem zainfekowanych zwierząt. U zainfekowanych psów objawy mogą być wcale niewidoczne, czasem zwierzeta mają biegunkę i lekką gorączkę.

Większość ludzi, u których rozwija się kampylobakterioza, ma biegunkę, skurcze, ból brzucha i gorączkę w ciągu 2-5 dni po zarażeniu. Choroba może powodować poważne, zagrażające życiu, infekcje u niemowląt, osób starszych i osób z osłabionym .

Lambioza

Lamblie to to jednokomórkowe pasożyty jelitowe mogące atakować zarówno psa, kota jak i człowieka. Objawy zakażenia u ludzi są takie same jak u zwierząt domowych, mogą pojawić się: mdłości, wymioty, wzdęcia, biegunka, gazy, etc. U niektórych chorych nie obserwuje się żadnych symptomów.

Ponieważ lamblioza jest przenoszona przez kontakt z zakażonym kałem, trzeba szczególnie uważać podczas sprzątania po swoim psie. U ludzi choroba zwykle jest leczona doustnym lekiem przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym.

Dermatofitoza (grzybicze zakażenie skóry)

Choroba jest zakażeniem grzybiczym wywoływanym przez dermatofity atakujące naskórek, włosy i paznokcie. Zazwyczaj powoduje zmiany skórne w postaci czerwonych plam i chropowacenia. Wywołuje również swędzenie. Dermatofitoza jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z zainfekowanym zwierzęciem. Trzeba więc zabrać psa do weterynarza, gdy spostrzeże się, że ma on uszkodzoną skórę. U ludzi dermatofitoza jest zwykle leczona miejscowo lub doustnie lekami przeciwgrzybiczymi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:18:11, 24-12-2018 massagewarsaw

    Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan

    Oferuje leki przeciw pasozytom:

    Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

    Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

    Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry.

    Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.

    Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

    Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno.

    Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia.

    Jan Krongboon
    massagewarsaw gmail com
    ... zobacz więcej
  • 21:04:30, 24-12-2018 edcio

    Nie rozumię wpisu . Kto oferuje ?
  • 12:09:07, 28-12-2018 Grażka53

    Handel lekami na forum? Ja wolałabym iść do apteki...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć