Strona głównaStyl życiaWiększe poczucie szczęścia zyskujemy dając prezenty niż je otrzymując

Większe poczucie szczęścia zyskujemy dając prezenty niż je otrzymując

Szczęście, którego się doświadcza, gdy daje się coś innym, jest trwalsze, niż gdy się otrzymuje coś lub doświadcza czegoś przyjemnego.
Większe poczucie szczęścia zyskujemy dając prezenty niż je otrzymując [Fot. Syda Productions - Fotolia.com]
Jak wynika z badań psychologów z University of Chicago, dłuższą radość uzyskuje się dzięki robieniu czegoś dla innych niż kiedy to nam wyświadczana jest jakaś przysługa.

W ramach badań niemal stu uczestnikom codziennie przez pięć dni dawano po pięć dolarów, które mieli wydać każdego dnia na to samo. Niektórzy uczestnicy mogli wykorzystać pieniądze dla własnej korzyści, podczas gdy inni mieli je poświęcić dla kogoś innego, np. dać jako napiwek lub przekazać jakiejś organizacji charytatywnej. Po każdorazowym wykorzystaniu pieniędzy uczestnicy określali poziom płynący z wydawania pieniędzy.

Okazało się, że początkowo wszyscy uczestnicy wykazywali podobny poziom zadowolenia, jednak z każdym kolejnym dniem stopień poczucia szczęścia spadał u tych, którzy sami korzystali z , a utrzymywał się na tej samej wysokości u osób wydających otrzymane dolary na innych ludzi.

Jak oceniają psychologowie, odkrycie świadczy o wyjątku od tzw. „adaptacji hedonistycznej", zgodnie z którą przyjemność doświadczana podczas określonej sytuacji zmniejsza się za każdym razem, gdy sytuacja ta się powtarza. Wydaje się zatem, że sprawianie radości innym ludziom jest bardzo opłacalne dla tych, którzy to czynią - w taki sposób sami zapewniają sobie poczucie , które nie maleje, pomimo powstarzalności działań.

Poprzednie badania wskazywały, że aby zachować określony stan szczęścia, trzeba na jakiś czas rezygnować z danej aktywności, która generuje radość i doświadczyć czegoś nowego, wyjaśniają uczeni. Najwyraźniej jednak ofiarowywanie czegoś innym także, gdy jest powtarzane, może stanowić ciągle ta samo przyjemne doświadczenie.

O badaniach napisano w magazynie Psychological Science.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć