Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Styl życia Artykuły

Konstytucja 3 Maja

fot. Konstytucja 3 maja, Jan Matejko, DPDziś przypada 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja - uchwalona u schyłku I Rzeczypospolitej - była drugim na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszym na Starym Kontynencie aktem prawnym tego typu. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja należy, obok 11 listopada, do najlepiej rozpoznawanych przez Polaków dat związanych z polską państwowością.

więcej »

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

© Kristina Afanasyeva - Fotolia.com2 maja przypada, ustanowiony w 2004 roku, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma zwrócić uwagę na historię polskich barw i podkreślać ich wysoką rangę w życiu publicznym.

więcej »

1 maja - nie tylko Święto Pracy

© bnorbert3 - Fotolia.com1 Maja – Międzynarodowe Święto Pracy, dawniej obchodzone hucznie i kolorowo, dziś jest tylko jednym z kilku dni najdłuższego weekendu w roku. Polacy często mówią o nim „relikt przeszłości”, „święto komunistów” i mogłoby się wydawać, że jest to święto, które najchętniej wymazalibyśmy z kalendarza, cylicznie pojawiajace sie propozycje, by 1 maja nie był świetem państwowym wywołują liczne głosy sprzeciwu. Czy to tylko przywiązanie do „długiego weekendu”, czy może tęsknota za dawnymi, dla niektórych całkiem dobrymi, czasami?

więcej »

Co on powiedział? Świat według Stephena Hawkinga

fot. Stephen Hawking PDStephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.

więcej »

Bigos, schabowy i żurek - kuchnia polska w oczach Polaków

fot. collage Senior.pl/Fotolia.comKuchnia polska ma smak słony, a typowe polskie potrawy to bigos, żurek i kotlety schabowe – pokazują wyniki badania „Jak Polacy postrzegają kuchnię polską?” przeprowadzonego przez Kantar TNS na potrzeby programu Polskie Skarby Kulinarne.

więcej »

Jak rodzi się przyjaźń? Potrzeba co najmniej 90 godzin spędzonych razem

Fot. seventyfour - Fotolia.comBadacze obliczyli, ile czasu spędzonego wspólnie potrzeba, by zadzierzgnąć przyjaźń. Okazało się, że zawiązanie takiej relacji wymaga kilkudziesięciu godzin.

więcej »

Piątek trzynastego nie musi przynosić pecha

© diego cervo - Fotolia.comPiątek trzynastego to specjalna data - w naszym kręgu kulturowym dzień ten uważany jest za niezwykle pechowy.

więcej »

Wielkanoc - święto życia

© Katarzyna Grodzicka - Fotolia.comPowszechne jest obecnie przekonanie, że Polacy nie wierzą, ale praktykują. Co do pierwszej kwestii, bezpieczniej jest - zwyczajem sceptyków - zawiesić sąd, druga zaś nie pozostawia wątpliwości – bardzo chętnie uczestniczymy w różnych obrzędach związanych z Wielkanocą. Cieszymy się ze Świąt, bo możemy odpocząć i spotkać się z bliskimi, liczne świąteczne rytuały ubarwiają ten czas i wprowadzają atmosferę radosnego oczekiwania. Nie należy zapominać jednocześnie o najważniejszym wymiarze Wielkanocy – to święto życia.

więcej »

Wielka Sobota

© wime - Fotolia.comŻałoba i nadzieja - tak w skrócie można zdefiniować wielkosobotni klimat. Istotą tego dnia jest cisza oczekiwania na największe od Stworzenia wydarzenie w historii świata. Z drugiej strony Wielka Sobota to czas bardzo pracowitej i radosnej krzątaniny - ostatnich przygotowań do Wielkanocy.

więcej »

Wielki Piątek

© Dmitry Sunagatov - Fotolia.comFundamentem chrześcijaństwa jest wiara w zbawcze znaczenie krzyżowej śmierci Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia to wydarzenie i przypomina o jego konsekwencjach dla wierzących. Jednocześnie Kościoły podkreślają, że historia zbawienia nie zakończyła się w piątek na Golgocie, że po śmierci nastąpił poranek Zmartwychwstania.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Kosciol.pl Aktywni 50+ Kobiety.net.pl Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X