

Wspomnienia w cyfrowych zasobach - jak nasze życie jest odzwierciedlone w danych
Jeszcze sto lat temu większość ludzi miała - co najwyżej - kilka zdjęć siebie i swojej rodziny. Teraz łatwo możemy uchwycić każdy ważny i nieistotny moment: od pierwszych kroków naszego dziecka po wizytę w restauracji ze znajomymi i wakacyjne zdjęcie na plaży. Oczywiście dokumentacja naszego życia na tym się nie kończy. Pomyślmy o niezliczonych e-mailach i wiadomościach WhatsApp, które piszemy każdego dnia, doświadczeniach, którymi dzielimy się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub danych, które rejestrujemy na naszych smartwatchach.

Podtrzymywanie nadziei - skuteczny sposób na stres
Podtrzymywanie nadziei wydaje się być bardziej skuteczne niż uważność w pomaganiu ludziom w radzeniu sobie ze stresem i pozostawaniu zaangażowanym zawodowo w okresach przedłużającego się stresu. Okazuje się, że istotne znaczenie ma umiejętność patrzenia w przyszłość, a nie życia „tu i teraz" w trudnych czasach.

Utrata kogoś bliskiego przyspiesza starzenie się
Utrata kogoś bliskiego - na przykład członka rodziny - może sprawić, że zaczniesz się szybciej starzeć.

Zakochanie - co się dzieje wówczas w mózgu?
Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii jak zażywanie kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Naukowcy odkryli również, że zakochanie się trwa tylko około jednej piątej sekundy.

Osobowość przekłada się na cele w życiu
W większości przypadków ludzie formułują cele zgodne z cechami osobowości, a cele danej osoby są powiązane z późniejszymi zmianami jej osobowości w czasie.

Śmierć - jak mózg chroni nas przed paraliżującym strachem
Filozofowie i naukowcy od dawna interesują się tym, jak umysł przetwarza nieuchronność śmierci, zarówno poznawczo, jak i emocjonalnie. Można by się na przykład spodziewać, że przypomnienie o ludzkiej śmiertelności - powiedzmy nagła śmierć ukochanej osoby - wprawi nas w stan obezwładniającego strachu przed nieznanym. Tak się jednak nie zdarza. Jeżeli perspektywa śmierci jest tak niezrozumiała, dlaczego nie drżymy w ciągłym przerażeniu z tego powodu?

Mniej negatywnych myśli - cecha starszego wieku
Starsze osoby o dobrym zdrowiu myślą mniej negatywnie w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, co przekłada się na większe zadowolenie z życia seniorów.

Empatia - cenimy ją w zależności od tego, komu jest okazywana
Czy zawsze chcemy, aby ludzie okazali empatię? Okazuje się, że nie, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Jakkolwiek empatia jest często przedstawiana jako cnota, ludzie, którzy ją okazują, niekoniecznie są postrzegani przychylnie.

Poczucie szczęścia trwa dłużej, gdy obdarowujemy innych niż kiedy sami coś dostajemy
Szczęście, które odczuwamy po konkretnym wydarzeniu lub działaniu, maleje za każdym razem gdy go doświadczamy - jest to zjawisko znane jako adaptacja hedoniczna. Jednak obdarowywanie innych może stanowić wyjątek od tej reguły.

Empatia i altruizm - dlaczego pomagamy innym
Empatia to emocjonalna reakcja na trudną sytuację innych. Wiąże się z zachowaniami altruistycznymi, tj. pomaganiem komuś wyłącznie w dla poprawy dobrostanu tej osoby. Jeśli na przykład widzimy ludzi znajdujących się w tarapatach, odczuwamy te same emocje, a to może skłonić nas do udzielenia im pomocy. Okazuje się jednak, że relacja między empatią i altruizmem jest złożona: kiedy pomagamy przyjaciołom w potrzebie, kieruje nami uczucie empatii, a pomagając krewnym, robimy to, ponieważ oczekujemy wzajemności.


