Strona głównaStyl życiaBezpieczeństwo w górach według TOPR

Bezpieczeństwo w górach według TOPR

Odpowiednie wyposażenie, dobrze zaplanowana trasa i garść niezbędnych informacji. Doświadczony ratownik TOPR podpowiada, jak przygotować się na weekendową wyprawę w góry, by przebiegła bezpiecznie i bezproblemowo.
Bezpieczeństwo w górach według TOPR [Fot. FS-Stock - Fotolia.com] Choć nie ma przepisów regulujących obowiązkowe wyposażenie turysty , wraz ze zdobytym doświadczeniem kompletowanie zawartości plecaka przychodzi łatwiej. Od czego zacząć?

Uwaga na kaprysy pogody

Największe zaskoczenie, na które można się przygotować, może nas spotkać ze strony pogody – gdy w dolinach jest już ciepło, w oddali wciąż widać zaśnieżone szczyty. Ta zmienność aury sprawia, że wiosenne deszcze występujące w wyższych partiach gór potrafią zamienić się w śnieg, do czego dochodzi porywisty wiatr – a to zapowiedź możliwej zawiewającej ślady i ograniczającej widoczność. W takich okolicznościach nieocenionym wsparciem jest latarka czołowa.
Takie oświetlenie wybawi nas z opresji. Gdy zapadnie zmrok, umożliwi bezpieczne zejście w dół. Czołówki nie krępują ruchów, pozostawiają swobodne ręce, co szczególnie doceniają osoby korzystające z kijków trekkingowych – mówi Piotr Jasieński z TOPR.
Wybierając się na dłuższą wyprawę, warto zwrócić uwagę na modele o długim czasie pracy.

Dobrze wytyczona trasa

Pozostając przy temacie planowania trasy, należy przy tym brać pod uwagę doświadczenie i umiejętności uczestników wyprawy. To pozwala dobrze określić cel wycieczki i oszacować czas potrzebny na pokonanie wybranego szlaku.
Opracowując trasę warto skorzystać z informacji udostępnianych przez lokalnie działające służby – GOPR, TOPR czy władze Parku Narodowego. W podawanych komunikatach można znaleźć między innymi informacje na temat zamkniętych szlaków i warunków pogodowych panujących w górach – mówi Piotr Jasieński.
Jak dodaje, na zmieniające się komunikaty należy odpowiednio reagować – wprowadzając zmiany do planu trasy i dopasowując ekwipunek do aktualnych okoliczności lub rezygnując z wyprawy, jeśli występuje groźba załamania pogody.

Odpowiedni ekwipunek

Warunki, jakie mogą spotkać nas na szlaku, wymuszają dostosowanie do nich odpowiedniego stroju. Wybierając się w góry zawsze należy zabrać ze sobą odzież odporną na deszcz i wiatr.
Podczas wielogodzinnej wycieczki w górach możemy kilka razy zakładać i chować do plecaka naszą kurtkę. Wiosną w wyższych partiach gór mogą panować jeszcze zimowe warunki, poruszanie się w takich okolicznościach wymaga dodatkowego ekwipunku – mówi Piotr Jasieński.
Do tego należy zaliczyć również – pozwalającą opatrzyć drobne skaleczenia i otarcia – mapę przemierzanego obszaru i urządzenie z funkcją GPS. By uniknąć jego rozładowania, warto zaopatrzyć się w dodatkowe baterie lub power bank.

Gotowi na każdy scenariusz

Wybierając się w góry, należy wiedzieć, kiedy na szlak można bezpiecznie ruszyć, ale i potrafić ocenić, kiedy zrezygnować z kontynuowania wyprawy. To np. sytuacja, gdy zgubiliśmy się lub któryś z uczestników doznał kontuzji.
W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju – odnalezienie ostatniego oznaczonego punktu, czy charakterystycznego elementu terenu. W dalszej kolejności należy rozważyć wezwanie służb dzwoniąc pod numer 601 100 300 – mówi Piotr Jasieński.
Doskonale znający teren ratownicy potrafią w oparciu o opis otoczenia wytłumaczyć dalszą trasę podczas rozmowy telefonicznej. W przypadku, gdy misja ratunkowa okaże się niezbędna, warto wskazać służbom wyróżniający się element terenu jako punkt orientacyjny. Ważne jest też zabezpieczenie i oznaczenie miejsca wypadku, zwłaszcza gdy zaczyna się ściemniać.

Odpowiedzialne wyjście

Ruszając na szlak, pamiętajmy, że do gór należy podchodzić z respektem – tylko odpowiednie przygotowanie, wyposażenie i ocena sytuacji, pozwalają spędzić weekend na wysokościach aktywnie, ale i bezpiecznie. I choć służby ratownicze są zawsze w gotowości nieść nam pomoc, warto mieć świadomość, że niepotrzebne ich zaangażowanie może oznaczać problemy dla kogoś, kto tej pomocy faktycznie potrzebuje.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy