Strona głównaStyl życiaKatowice w trosce o seniorów

Katowice w trosce o seniorów

9 kwietnia w katowickim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona miejskiemu programowi pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych pod nazwą „Siedemdziesiąt plus", który ruszy w połowie kwietnia tego roku. Jego głównym celem jest podniesienie jakości życia osób starszych.
Program realizowany będzie w kilku etapach. Pierwszy polega na zainteresowaniu problemami osób starszych pracowników służby zdrowia, straży miejskiej, policji, organizacji pozarządowych oraz pracowników oświaty, kultury i sportu, którzy wypracują wspólne rozwiązania potrzeb zdrowotnych, mieszkaniowych i społecznych osób starszych. Drugi, realizowany jest poprzez organizację szkoleń, warsztatów i konferencji umożliwiających wymianę doświadczeń i pomysłów związanych z programem między kadrami służb miejskich.

Trzeci etap poświęcony jest nawiązaniu szczególnej współpracy z administratorami mieszkań zajmowanych przez osoby starsze. Zarządcy mają bowiem dostęp do informacji w zakresie nieprawidłowości w regulowaniu opłat czynszowych i innych, które często mogą być niemą prośbą o pomoc wysyłaną przez osobę starszą. Wówczas możliwe będzie podjęcie działań zmierzających do objęcia takiej osoby świadczeniami z zakresu pomocy społecznej, rozeznania możliwości ewentualnej zamiany mieszkania czy też wystąpienia z prośbą o umorzenie części bądź całości zadłużenia.

Etap czwarty polega na udzieleniu konkretnej pomocy, czyli uruchomieniu usługi opiekuńczej świadczonej w miejscu zamieszkania obejmującej pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczną czy też zapewnienie - w miarę możliwości - kontaktu z otoczeniem. Usługi takie świadczone są m.in. przez dzienne domy pomocy społecznej, dom pomocy społecznej i terenowe punkty pomocy społecznej. Program „Siedemdziesiąt plus" obejmuje również system wsparcia finansowego oraz poradnictwo psychologiczne i prawne.

Ostatni, piaty etap programu zorientowany jest na profilaktykę i promocję zdrowia dla osób starszych. W ramach programu osoby, które ukończyły w danym roku kalendarzowym 60, 61, 62 oraz 75, 76, 77 rok życia, zostaną objęte bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi (morfologia krwi, CRP, TSH, badanie poziomu cholesterolu, badanie palpacyjne piersi u kobiet, badanie wzroku i słuchu, przeprowadzenie oceny czynników ryzyka złamania biodra, badanie sprawności pamięci MMSE), natomiast osoby po 65 roku życia przebywające w skupiskach (np. domy pomocy społecznej, zakłady opieki długoterminowej) - szczepieniami ochronnymi przeciw grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, pneumokokom.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy