Strona głównaStyl życiaWybory samorządowe 2010

Wybory samorządowe 2010

W niedzielę 21 listopada odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8:00 do 22:00.
W niedzielnych wyborach głosujący otrzymaja cztery (lub trzy w miastach na prawach powiatu) karty do głosowania. Na karcie białej są nazwiska kandydatów do rady gminy (miasta), na żółtej - nazwiska kandydatów do rady powiatu, na karcie różowej - kandydatów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów, na karcie niebieskiej kandydatów do sejmiku. Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają kartę białą, rózową i niebieską.

Wyboru dokonujemy stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok wybranego kandydata - informuje Państwowa Komisja Wyborcza. W przypadku wyborów do rady w gminie poniżej 20 tysięcy mieszkańców wyborca głosuje "X" w kratce przy nazwisku tylu kandydatów, ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu. Mogą to być kandydaci z różnych list. Można głosować na mniejszą liczbę osób. Głos będzie nieważny, gdy znak "X" zostanie postawiony przy większej liczbie nazwisk, niż jest wybieranych radnych albo nie został postawiony w kratce obok żadnego nazwiska lub postawiono go przy nazwisku osoby, która zrezygnowała lub została skreślona z listy.

Jeśli gmina liczy więcej niż 20 tysięcy osób, głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej liście - w ten sposób głosuje się na listę, dając jednocześnie pierwszeństwo wyboru "swojemu" kandydatowi. Głos będzie nieważny, gdy znak "X" zostanie postawiony przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata z różnych list albo nie został postawiony w kratce obok żadnego nazwiska lub postawiono go przy nazwisku osoby, która zrezygnowała lub została skreślona z listy. Jeśli znak "X" postawiono przy nazwiskach dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy - głos jest ważny, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu ma ten, którego nazwisko umieszczone jest w pierwszej kolejności. W analogiczny sposób są przeprowadzane wybory do rad powiatów oraz do sejmików wojewódzkich.

W wyborach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. W przypadku, gdy wyborca postawi znak ''X'' przy kilku nazwiskach albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny. W przypadku startu tylko jednego kandydata, obok jego nazwiska będą dwie kratki TAK oraz NIE. Osoba zostanie wybrana, jeśli dostanie więcej niż 50 proc. ważnych głosów na TAK.

W wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta mozliwe są dwie tury, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. ważnych głosów.

Cisza!

Zgodnie z art. 65 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. — Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190) kampania wyborcza ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów, natomiast od zakończenia kampanii wyborczej, aż do zakończenia głosowania zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów i list kandydatów.

W okresie tym, potocznie określanym jako cisza wyborcza, dopuszczalne jest pozostawienie materiałów wyborczych umieszczonych na nośnikach przed jego rozpoczęciem, przy czym warunkiem koniecznym jest aby nośniki, na których umieszczone zostały materiały oraz emitowany obraz były statyczne.

Emisja reklam wyborczych na nośnikach, na których materiały reklamowe przewijają się, czasowo zmieniając prezentowany obraz, nie spełnia powyższego wymogu, dlatego też może zostać uznana za naruszenie ciszy wyborczej.

Przemieszczanie się pojazdów, w tym środków komunikacji miejskiej, w czasie ciszy wyborczej, na których umieszczono wyborcze materiały agitacyjne jest aktywną formą agitacji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy