Strona głównaStyl życiaZmagasz się z trudnymi emocjami i sytuacjami? Pomóc może modlitwa

Zmagasz się z trudnymi emocjami i sytuacjami? Pomóc może modlitwa

Według socjologów z University of Wisconsin, ludzie, którzy się modlą, zyskują komfort w trudnych chwilach.
Z badań wynika, że znaczna większość Amerykanów modli się co tydzień, aby poradzić sobie z szeregiem trudnych sytuacji i emocji, w tym z chorobami, smutkiem, traumą i złością. Teraz uczeni postanowili sprawdzić, na ile takie postępowanie jest pomocne.

Socjologowie przeprowadzili długie wywiady z dziesiątkami ofiar brutalnych partnerów życiowych i odkryli szereg sposobów, w jakie modlitwa pomogła im radzić sobie z sytuacją i emocjami.
Gdyby wyładowali swój gniew na agresywnym partnerze, rezultatem byłaby prawdopodobnie większa przemoc. Jednak mogli być źli na Boga, modląc się bez obawy przed odwetem" - mówi Shane Sharp, współautor badań.
Podczas każdej interakcji między ludźmi jej uczestnicy zastanawiają się, jak wyglądają w oczach drugiej osoby. W przypadku osób, które się modlą, biorą pod uwagę oglądanie ich przez Boga. - Podczas modlitwy ofiary zaczęły widzieć siebie takimi, jakimi wierzyły, że widział je Bóg. Ponieważ te spostrzeżenia zwykle były pozytywne, pomogło im to podnieść poczucie własnej wartości, co osłabiało raniące słowa ich partnerów - mówi Sharp.

Modlitwa była również dla niektórych dobrym sposobem odwrócenia uwagi od tego, czego doświadczają. Samo złożenie rąk i skoncentrowanie się na tym, co powiedzieć, jest ulgą od lęku związanego z problemami w związku. Doświadczenie tego rodzaju nie różni się zbytnio od rozmowy z przyjacielem czy rodzicem, wskazuje Sharp. - Spojrzałem na akt modlitwy, czyli mówienie do Boga, jak na inną interakcję społeczną. Zamiast konkretnej rozmowy, która odbywałaby się twarzą w twarz z inną osobą, modlitwa jest rozmową z kimś wyimaginowanym - wyjaśnia socjolog. - Oczywiście nie należałoby się spodziewać, że modlitwa przyniesie takie korzyści, gdyby ludzie uważali, że Bóg nie jest prawdziwy. Ważne tu jest, że wierzą, że istnieje, a to ma konsekwencje w ich sferze emocjonalnej i w zachowaniu - dodaje.

Równocześnie autor zauważa, że konsekwencje modlitwy nie zawsze są pozytywne. - Część badanych powiedziała, że dzięki modlitwie nauczyli się wybaczać swoim agresywnym partnerom, pozbywać się złości i urazy. Jednakże to jest miecz obosieczny. W przypadku osób mających za sobą trudną relację dobrze jest „odpuścić sobie" do pewnego stopnia. Niemniej, jeśli chodzi o tych, którzy nadal pozostają w związku, może to opóźnić ich decyzję o odejściu, a to nierzadko bywa niekorzystne - mówi Sharp.

Socjolog wskazuje, że ‘mechanizm' modlitwy to ważnym tematem badawczy. - Religia jest często wskazywana jako coś głównie pozytywnego lub negatywnego. Tymczasem to o wiele bardziej skomplikowane - konkluduje.

Na podstawie: Prayer can help people handle difficult emotions, study suggests

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy
Blog