Kolor samochodu odpowiada nie tylko za estetyczne doznania, okazuje się, że barwa „bryki", którą prowadzisz, ma wpływ na twoje bezpieczeństwo.

Nabywcy aut są zazwyczaj żywo zainteresowani ceną, stanem i wyglądem
samochodu. Najpopularniejsze wśród kupców kolory karoserii to czarny, srebrny oraz niebieski. Tymczasem ci, którzy najbardziej dbają o bezpieczeństwo, powinni wybrać białe auto.
Według TUEV-Nord, niemieckiej agencji badawczej, białe samochody rzadziej są rozbijane przez inne pojazdy w sytuacjach gorszej widoczności. Czarne auta słabiej rzucają się w oczy, także przy jasnym, słonecznym świetle. Podobne efekty wizualne wywołują takie odcienie, jak antracyt i szary.
Liczba wypadków samochodów o ciemniejszych kolorach na całym świecie odzwierciedla zagrożenia wywoływane przez te auta. Jasne i żywe barwy, takie jak biel i żółcie, lepiej odbijają światło, dzięki czemu są bardziej widoczne, nawet z większej odległości.
Szwedzkie badanie wykazały, że różowe samochody uczestniczyły w najmniejszej ilości wypadków, podczas gdy z analiz australijskich wynika, że czarne samochody miały o 12% wyższe prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku w porównaniu do białych aut.
Analizy przeprowadzone w Nowej Zelandii także dowodzą, iż kolor samochodu ma znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko kolizji. Okazało się, że ci, którzy
prowadzili samochody o brążowym kolorze, mieli najwyższe prawdopodobieństwo doznania obrażeń w wypadku samochodowym. Kolory takie jak czarny i zielony również były związane ze zwiększonym ryzykiem udziału w wypadkach powodujących zranienia.