Strona głównaStyl życiaJak cukier uzależnia

Jak cukier uzależnia

Trudno sobie wyobrazić Święta Wielkanocne bez mazurków, babek i sernika. Nie warto sobie odmawiać słodkości, ale umiar ma tu szczególne znaczenie - pamiętaj, że cukier uzależnia.
Jak cukier uzależnia [Fot. beats_ - Fotolia.com]
Ostrożnie ze słodkimi wypiekami. Nadmiar nie tylko powadzi do różnych chorób, bo im więcej słodyczy się je, tym bardziej szkodzi, ale sprzyja uzależnieniu. Wielu ludzi jest tak przyzwyczajonych do serwowania sobie słodkich przysmaków, że bez nich źle się czuje, a nawet doświadcza objawów odstawiennych.

Większe ilości cukru w diecie oznaczają wyższe ryzyko i otyłości. A im więcej cukru się je, tym częściej ma się ochotę na coś słodkiego. Cukier uzależnia tak silnie jak papierosy, mówią eksperci. Ponadto jest tańszy i wszędzie dostępny, dlatego tak łatwo jest kontynuować nawyk jedzenia .

Nadmierne cukrów w diecie to jedna z przyczyn chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i otyłość, a także nadciśnienie tętnicze. Według badaczy, to właśnie z powodu takiej diety obserwujemy obecnie wręcz „epidemię" wspomnianych problemów zdrowotnych w państwach zachodnich.

Według uczonych, powinniśmy nałożyć podatki na produkty z zawartością cukru, są bowiem szczególnie niekorzystne - „kontrolują" mózg i nie potrafimy się im oprzeć, w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych, tłuszcze i białka nie prowadzą do .

Warto pamiętać, że praca mózgu w dużym stopniu zależy od glukozy - jest potrzebna dla szybkiego uzyskania energii. Łatwo jest jednak nadmiernie zwiększyć jej dawkę, co z kolei może skutkować nawykiem i wiązać się z poczuciem konieczności sięgnięcia po jakieś słodycze. Jeśli chodzi o poziom łaknienia i uzależnienie od cukru, podwzgórze odgrywa w nich największą rolę. W przypadku niektorych osób chęć sięgnięcia po słodkie produkty zaczyna być przemożna i dokonują one złych wyborów żywieniowych. Tę sytuacje pogłębia fakt, że cukier znajduje się w wielu arykułach, których nawet nie kojarzymy jako slodkie, np. w ketchupie i różnych sosach.

O uzależnieniu od cukru świadczyć mogą takie zachowania, jak: nagradzanie się słodkimi produktami, każdorazowe znajdowanie uzasadnienia dla jedzenia słodyczy, nieudane próby ograniczenia słodyczy, zajadanie się słodkimi przekąskami, etc.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy