Co sprawia, że niektórzy cieszą się dobrą formą do późnego wieku? Na to pytanie postanowili poszukać odpowiedzi pracownicy Uniwersytetu Helsińskiego.
Czynniki, które odpowiadają za nasze zdrowie w seniorskim wieku, są liczne. Część z nich da się zmodyfikować, inne nie. Warto skoncentrować się jednak na określonych elementach stylu życia, by móc liczyć na zdrową starość, mówią fińscy badacze.
Liczne badania w ciągu ostatnich 80 lat analizowały związek czynników stylu życia z ryzykiem przedwczesnej śmierci i chorób przewlekłych. Wyniki wskazują, że aktywność fizyczna, waga w normie, unikanie
palenia i spożywanie umiarkowanej ilości
alkoholu daje najniższe ryzyko przedwczesnego zgonu i przewlekłej, niezakaźnej choroby, szczególnie
choroby sercowo-naczyniowej. W tym nowym badaniu zamierzano oszacować, w jakim stopniu połączone czynniki stylu życia są powiązane z liczbą wolnych od choroby lat życia.
Uczeni wzięli pod uwagę dane 12 europejskich badań, w których łącznie wzięło udział znacznie ponad sto tysięcy osób. Autorzy chcieli ustalić, jacy uczestnicy cechowali się największą ilością wolnych od choroby lat w okresie między 40-tym i 75-tym rokiem życia. Średni okres obserwacji trwał 12,5 roku, podczas niego uwzględniono rozwój takich schorzeń przewlekłych, jak: nowotwór, choroba wieńcową serca,
udar mózgu,
cukrzyca,
astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Jak ustalono, pierwszym czynnikiem stylu życia, który wyróżniał się jako związany z dobrym zdrowiem, był wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 25 (co oznacza wartość prawidłową). Poza tym ludzie, którzy dłużej byli wolni od chorób, odznaczali się co najmniej dwoma z tych trzech czynników stylu życia: nigdy nie palili papierosów, byli aktywni fizycznie i/lub pili jedynie umiarkowane ilości alkoholu.
Równocześnie obliczono, że młodszy wiek uczestników miał związek z niższym zagrożeniem chorobami przewlekłymi, podobnie jak wyższy status ekonomiczno-społeczny.
Autorzy podkreślają, że chociaż ich badanie ma istotne ograniczenia, choćby dlatego, że kwestionariusze w różnych testach były odmienne, to jednak potwierdza ono wagę elementów stylu życia dla uniknięcia lub opóźnienia chorób przewlekłych.
Na podstawie: Researchers establish factors linked with staying healthy for longer oraz Association of Healthy Lifestyle With Years Lived Without Major Chronic Diseases
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »