Strona głównaStyl życia4 czerwca 1989 - 2019

4 czerwca 1989 - 2019

„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa, wypowiedziane 30 lat temu przez aktorkę Joannę Szczepkowską, urosły do rangi symbolu. W ciągu trzech dekad stały się także kontrowersyjne. Jednak sami Polacy w zdecydowanej większości uznają, że przemiany jakie się wówczas zaczęły, są dla nich korzystne.
4 czerwca 1989 - 2019

Fakty

Lata osiemdziesiąte przyniosły kolejną falę niezadowolenia społecznego, w różnych częściach kraju wybuchały strajki, domagano się legalizacji „Solidarności". Władze musiały pertraktować, doszło do spotkania generała Kiszczaka z , w czasie obrad X Plenum KC PZPR działacze zaakceptowali koncepcję porozumienia się z "Solidarnością". Od 6 lutego do 5 kwietnia toczyły się obrady , zmiana ordynacji zaś stanowiła zaś jedno z ich postanowień.

Uchwalono wówczas, iż że 65% w Sejmie przypadnie przedstawicielom PZPR, ZSL, SD oraz stronnictw prorządowych, zaś o pozostałe 35% ubiegać się będą mogli kandydaci bezpartyjni. Całkowicie wolny miały być natomiast wybory do Senatu.
Frekwencja wyniosła 62%, a wybory zakończyły się sukcesem opozycji - w pierwszej turze do Sejmu dostało się 160 posłów na 161 miejsc oraz 92 senatorów na 100 dostępnych miejsc. Pierwszemu niekomunistycznemu rządowi przewodził .

Interpretacje

Dziś, 30 lat od tamtego dnia, który wiele osób nadal pamięta jako święto wolności i kojarzy z odczuciem poczucia dumy, radości i szczęścia, dla innych 4 czerwca 1989 nie stanowi daty przełomowej. Przez trzy dekady Polacy znacznie spolaryzowali się w myśleniu o częściowo wolnych wyborach, wynegocjowanych przy Okrągłym Stole. Widać to szczególnie mocno w sposobie obchodzenia (lub nie) tej rocznicy.

1 dniach od 1 do 11 czerwca. W ich ramach przewidziane jest wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.

Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami. A 4 czerwca, w samo południe, na placach polskich miast wspólnie odśpiewany zostanie hymn państwowy.

Część mediów – podobnie jak 5 i 10 lat temu – zmienia swoją szatę graficzną, nawiązując do wyborczych symboli Solidarności z roku 1989. W innych nie znajdziemy świętowania, za to analizy błędów (lub „celowych zaniechań”) ówczesnej opozycji.

Po 30 latach historia czerwcowych wyborów jawi się jako dużo bardziej skomplikowana. Mimo to, z badań CBOS wynika, że ponad cztery piąte Polaków (81%) uważa, iż w 1989 roku warto było zmieniać ustrój, przy czym przeważają zdecydowanie o tym przekonani. Oceny społecznych skutków transformacji są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie ponad dwie trzecie badanych (68%) twierdzi, że zmiany, jakie zaszły w Polsce od roku 1989, przyniosły ludziom więcej korzyści niż strat, z czego 8% dostrzega wyłącznie korzyści, a jedynie co 20. (5%) uważa, iż transformacja przyniosła ludziom w Polsce więcej strat niż korzyści (z czego tylko 0,3% widzi wyłącznie straty). Zaledwie co dziesiąty badany nie potrafi ocenić społecznych skutków transformacji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy