Strona głównaStyl życiaEuropejczycy: dziś szczęśliwi, boją się o jutro

Europejczycy: dziś szczęśliwi, boją się o jutro

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Europejczycy: dziś szczęśliwi, boją się o jutro [© Goran Bogicevic - Fotolia.com] W Polsce aż 86% badanych deklaruje, że jest szczęśliwa, a tylko 12% respondentów nie czuje się szczęśliwymi. Z badania obejmującego prawie 26,800 respondentów z 27 państw członkowskich wynika, że powszechność i intensywność odczuwania szczęścia nie jest jednakowa w całej UE. Mieszkańcy państw „starej 15” czują się bardziej szczęśliwi od mieszkańców nowych państw członkowskich.

Różnice w deklarowanym poziomie szczęścia w poszczególnych krajach, wiąże się z zadowoleniem z innych aspektów życia, takich jak np. jakość i poziom życia, zaplecze handlowo – rozrywkowe w okolicy, poczucie bezpieczeństwa, pewność utrzymania pracy oraz przyszłość emerytury.

Przeciętnie ponad 9 na 10 Europejczyków ocenia swoje mieszkanie lub dom jako zadawalające (91%), generalnie w zdecydowanej większości krajów badani są z tego powodu zadowoleni.

Jeśli chodzi o emerytury i renty oraz możliwość znalezienia pracy w swojej okolicy poziom satysfakcji jest niższy. Poziom satysfakcji z jakości i standardu życia nie jest równomierny w UE. W krajach północnej Europy największe zadowolenie występuje w krajach Beneluksu, skandynawskich, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Natomiast najniższa satysfakcja jest w Bułgarii, gdzie mniej niż połowa mieszkańców wyraża zadowolenie z tych dwóch istotnych sfer życia.

Duże zróżnicowanie pomiędzy państwami członkowskimi występuje również, jeśli chodzi o pewność Europejczyków co do przyszłości emerytury. Niemcy (25%), Węgry (29%), Polska (31%) i Francja (32%) są krajami gdzie ten punkt jest oceniany nisko.

„Patrząc na wyniki badania Eurobarometr, widzimy, że przeciętnie 8 na 10 Europejczyków deklaruje poczucie szczęścia i zadowolenia zarówno z poziomu, jak i jakości życia. Jednak niski poziom satysfakcji odnośnie możliwości znalezienia pracy oraz przyszłości emerytur wskazuje, że system opiekuńczy nie zaspokaja oczekiwań Europejczyków” - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy