Strona głównaStyl życiaJak się modlić - rady wyznawców różnych religii

Jak się modlić - rady wyznawców różnych religii

Zgodnie ze statystykami znaczną większość ludzi na świecie stanowią osoby związane z jakąś religią. Jakkolwiek odmienność treści wierzeń bywa diametralna, w wielu z nich modlitwa stanowi główną formę kultu i rudymentarny rytuał. Każdy człowiek wychowany w danej wierze wie, jak brzmią podstawowe modlitwy, ale znajomość Ojcze Nasz, treści modlitw składających się na salat, czy form kadiszu nie wyczerpuje tematu. Jaki jest najlepszy sposób na modlitwę i co jest jej istotą, wskazują eksperci różnych wyznań.
Jak się modlić - rady wyznawców różnych religii Modlitwa bywa wyrazem wspólnoty danej zbiorowości, hołdem oddanym na cześć Boga, szukaniem porozumienia między wyznawcami odrębnych religii (tzw. modlitwa ekumeniczna), wreszcie bardzo osobistą rozmową z personifikowanym Stwórcą. Jak się modlić, radzą przedstawiciele różnych wyznań.

  • Modlitwa w katolicyzmie

Modlitwa to jeden z częściej pojawiających się wątków w Biblii. Wśród najpopularniejszych jej form są te wyrażające prośby, dziękczynienie i oddające Bogu cześć. Katolicy wierzą w moc modlitwy, tzn. w to, że może ona zmienić stan rzeczy w świecie fizycznym: uwolnić kogoś od choroby, zmienić trudny los, etc.

Modlitwa ma być błyskiem, który umożliwia duszy otwarcie się na Boga, momentem uświadomienia sobie i uznania miłości Stwórcy, rozpoznania jej realności. To również droga prowadząca w głąb siebie, a stąd także do Boga. Modlitwa to też relacja z Bogiem, powinna być więc żywa, natchniona Pismem Świętym, ciągła, pozostawiająca ślad.

Jak pisze benedyktyn o. Leon Knabit: „módl się tak, jak potrafisz, a nie tak, jak nie potrafisz. Niektórzy ludzie za wszelką cenę chcą opanować określony rodzaj modlitwy. Próbuj spokojnie, przyjdź na jedno czy drugie spotkanie, czasem zamknij się w "izdebce". Nie rezygnuj z poświęcania czasu Panu Bogu, z poświęcania czasu na to, co nazywa się pobożnymi ćwiczeniami, pacierzem, modlitwą ustną. Jeśli pragniesz świadomie kierować ku Bogu swoje słowa lub słowa powiedziane Bogu w gorącości serca przez kogoś innego, to nawet gdy twoje myśli są trochę rozbiegane - spokojnie i cierpliwie jak ziarno gorczycy, które rzucone w glebę rośnie i staje się drzewem, rośnie też twoja zdolność modlitwy, możliwość wpływania na rozwój twego życia wewnętrznego oraz na innych. Wielu rozmodlonych ludzi takich jak Matka Teresa, Ojciec Święty bardzo mocno oddziałuje na innych, nawet nie słowami, ale samym przykładem".

  • Protestanci o modlitwie

Marcin Luter napisał o modlitwie, że nikt nie powinien nią gardzić, jest bowiem oparta na nieodmiennej prawdzie Bożej obietnicy. Właśnie dlatego, choć ludzie nie są godni prosić, mogą to czynić - ufając tylko w wierność Boga. Modlitwy nie należy odkładać „na potem", ale i nie wolno przystępować do niej bez przygotowania. Modlitwa to „drogocenne lekarstwo, które z pewnością pomaga i nigdy nie zawiedzie, jeśli się tylko go używa".

Jakkolwiek istnieje zgoda co do wspomnianych warunków modlitwy, a także jej oddziaływania, to sposobów prowadzenia rozmowy z Bogiem może być wiele. Jak mówi wielebny Norm Eddy z protestanckiej parafii w East Harlem w Nowym Jorku, niegdyś regularnie widywał na ulicy pewnego nadużywającego alkoholu człowieka. Gdy któregoś dnia zapytał go, czy się modli, ten zaś odpowiedział: „owszem, ale na swój własny sposób". To uświadomiło pastorowi, że ludzie potrzebują modlitwy prowadzonej na własny sposób, tj. taki, który zależy od osobowości danego człowieka, jego sytuacji lub przekonania.

Jak wskazuje pastor Eddy, zauważył, iż istotnym jest fakt, że kiedy przechodzi się trudny okres, dobrze jest wiedzieć, że ktoś modli się dokładnie o to samo, co stanowi przedmiot naszych modłów. Wspólnota w modlitwie jest bardzo ważna, bo lepiej funkcjonuje. Osoba, która boryka się z problemami wie, że nie jest sama.

Pastor Charles Stanley z Instytutu In Touch Ministries uważa, że trzeba modlić się konsekwentnie i pewnie. Kochający i wszechmocny Bóg wysłuchuje modlitw ludzi proszących o litość i mówi: "odpuszczone". Nigdy nie trzeba się bać Jego odpowiedzi.

Pastor przytacza słowa Jezusa z Ewangelii św. Mateusza (MT 7, 7-12): „Proście, a otrzymacie; szukajcie, a znajdziecie; pukajcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kto puka, temu otwierają". To zaś - jego zdaniem - oznacza, że można zwrócić się do Boga ze wszystkimi wołaniami, prośbami, kłopotami, apelami, a On wysłucha i odpowie. Chociaż uzyskana odpowiedź bywa odmienna od oczekiwanej, trzeba pamiętać, że Bóg jest kochającym ojcem, który ofiarowuje wszystkim swą doskonałą miłość mądrość, jeśli jest się gotowym je przyjąć.

  • Modlitwa w judaizmie

W judaizmie modlitwa stanowi pewną szczególną formę wyrazu uczuć religijnych i relacji człowieka z jego Stwórcą. Jest bezpośrednim aktem zwrócenia się do Boga, mową, podczas której wyznawcy kierują się bezpośrednio do Stwórcy.

W jaki sposób można się modlić? Forma może być rozmaita - może stanowić prośbę, dziękczynienie, skargę, bądź zwykłą rozmowę. Modlitwy znajdujące się w księgach biblijnych, szczególnie w księdze Psalmów (Tehilim) stanowiącej kompendium osobistych i publicznych modlitw, to zbiór i odniesienie indywidualnych oraz wspólnotowych sposobów zwracania się do Boga. Szeroki zakres modlitw i błogosławieństw można znaleźć w sidurze, modlitewniku żydowskim, który również jest punktem referencyjnym znacznego spektrum sposobów mówienia do Stwórcy.

Jak mówi rabin Steve Blane, założyciel i lider wspólnoty Havurah Sim Shalom w Nowym Jorku, „modlitwa nie musi być formalna. Nie ma też następować tylko w słowach. Modlitwa dzieje się w chwilach miłości, w kontaktach z przyrodą, kontaktach z naszymi partnerami, dziećmi i zwierzętami - tam, gdzie możemy otworzyć nasze serca na boską energię, która otacza nas wszystkich. Chociaż nie ma dobrych lub złych sposób modlitwy w judaizmie, oto jeden z moich ulubionych. Zamknij oczy i przywróć sobie wspomnienie sobie pięknie, miłości i radości. Następnie przypomnij sobie hebrajską lub angielską modlitwę, wiersz lub piosenkę, która cię wzruszyła. Delikatnie wypowiedz słowa mając w pamięci przywołane wspomnienie. Potem zatrzymaj się na chwilę i bądź wdzięczny/a za hojność Boga".

  • Modlitwa według muzułmanów

Modlitwa stanowi jeden z pięciu podstawowych obowiązków kultu muzułmańskiego (pozostałe to: wyznanie wiary, post, jałmużna i pielgrzymka). Ma dwie formy - rytualną (salat) i prywatną (dua). Pierwszą z wymienionych stanowi zespół gestów i słów. Odmawia się ją pięciokrotnie w czasie doby: między świtem a porankiem, w południe, po południu, po zachodzie słońca oraz nocą.

Jak wyjaśnia Amina Wadud, muzułmańska uczona i działaczka, „w islamie kładzie się silny nacisk na tę obowiązkową, formalną modlitwę. Pięciokrotne modlitwy są w istocie błaganiami. Prośba bowiem pozwala człowiekowi być "obecnym" w jakiejkolwiek sytuacji by się nie znalazł: w radości i smutku, w potrzebie i w czasie święta. Modlitwa oficjalne łączy nas, pokorne istoty, z Najwyższym. W prywatnym rodzaju modlitwy Bóg jest przywoływany do nas, w modlitwie obowiązkowej my jesteśmy wezwani do Boga".

  • Elementy modlitewne w buddyzmie

Joseph Goldstein, współzałożyciel Insight Meditation Society, organizacji non-profit zajmującej się badaniami nad buddyzmem, przytoczył pewną anegdotę. Matka Teresa została niegdyś zapytana o to, co mówi podczas modlitwy do Boga. Odparła: „Nic nie mówię, po prostu słucham". Jej rozmówca nie dał za wygraną i dopytywał, co w takim razie mówi do niej Bóg. Odrzekła: „Nic nie mówi , po prostu słucha. A jeśli tego nie rozumiesz, nie umiem ci wyjaśnić". Jak twierdzi Goldstein, to bardzo piękne pojęcie modlitwy: rafinacja sztuki słuchania.

„Modlitwa jest procesem oczyszczania. Nie powinna stanowić jedynie prośby, ale również sposób przekształcania serc i umysłów. Transformacja ta jest tym, o co prosimy w modlitwie: oczyszczenie naszych serc z sił, które powodują cierpienie, chciwość, nienawiść, ignorancję, etc.," wskazuje Goldstein.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 05:40:25, 01-09-2014 cwieta

    DZISIEJSZA WIARA W BOGA TO SILNA OSOBOWOŚĆ .WARTOŚCI ZASZCZEPIONE POPSZEZ MĄDREGO KATECHETE NIGDY NIE PRZEMIJAJĄ..KOMERCJA NA BOGA TO WYNIK PRZEŻYĆ KAŻDEJ RODZINY.
    OJCZYZNA POTRZEBUJE TAKICH LUDZI MĄDRYCH ,A SKROMNYCH ZARAZEM.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy