10-10-2018
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W okresie jesienno – zimowym prawie wszyscy odczuwamy obniżenie odporności i doświadczamy pogorszenia nastroju. Sezonowe ograniczenie dostępu do światła dziennego, nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Stajemy się bardziej senni i melancholijni, często brakuje nam siły, chętniej sięgamy po słodycze i ciężkostrawne posiłki. Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, nie zdając sobie sprawy, że nieodpowiednie oświetlenie może być przyczyną zmęczenia oczu, ich łzawienia, problemów z koncentracją, bólów głowy a nawet nudności, czy depresji.
![Jak właściwie dobrać oświetlenie, by zadbać o komfort oczu [Fot. Jivchik - Fotolia.com] Jak właściwie dobrać oświetlenie, by zadbać o komfort oczu [Fot. Jivchik - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-wlasciwie-dobrac-oswietlenie-by-zadbac-o-komfort-oczu_img5bbe04bea79c4.jpg)
Badania pokazują, że aby dostarczyć do organizmu zastrzyk energii wystarczy raz na dobę, łącznie na 30 minut włączyć oświetlenie zapewniające natężenie światła pomiędzy 2 500 – 10 000 luksów. Taki zabieg nie tylko pobudzi nas do działania, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Warto wspomnieć również o tym, że wraz z wiekiem widzimy coraz słabiej. Dlatego im , tym potrzebujemy więcej światła a co za tym idzie odpowiednio dobranego pod względem barwy i ilości oświetlenia.
Często pomijamy kwestię dbania o oczy, zapominając jak ważny jest w naszym codziennym życiu zmysł wzroku. Dzięki niemu odbieramy aż 80% bodźców z otaczającej nas rzeczywistości. To właśnie dlatego jakość naszego życia w ogromnej mierze zależy od tego jak widzimy, a to jak widzimy od światła, które nam towarzyszy.
Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą :
1. Postaw na wysokiej jakości oświetlenie LED
Wybieraj jedynie sprawdzonych producentów, którzy mają w swojej ofercie wyłącznie bezpieczne . Istotne jest aby źródło światła spełniało, m.in., normę bezpieczeństwa fotobiologicznego, która gwarantuje, że oświetlenie nie stanowi ryzyka dla oczu i skóry. Dlatego warto wybierać renomowanych producentów, których produkty są testowane laboratoryjnie.
2. Dobierz potrzebną Ci ilość światła
Zasada, którą powinniśmy się kierować dokonując wyboru oświetlenia jest zaskakująco prosta – im więcej lumenów, tym więcej światła. Miejscami, w których światło powinno być mocniejsze są płaszczyzny robocze, takie jak powierzchnia biurka lub blat kuchenny. Natomiast w przestrzeniach służących do wypoczynku powinniśmy zamontować źródła światła o łagodniejszym natężeniu.
3. Zwiększ swój komfort i wybierz odpowiednią barwę
Wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa pomaga dostosować oświetlenie do naszego nastroju i różnych aktywności. Ciepłe światło pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Idealnie nadaje się do sypialni oraz doświetlenia przestrzeni wypoczynkowej. Chłodne światło o lekko niebieskiej barwie sprzyja skupieniu i ma działanie pobudzające. Warto zastosować je w gabinecie albo w innych miejscach wymagających aktywności. W niektórych przestrzeniach najlepiej sprawdzi się światło maksymalnie zbliżone do naturalnie białego, takich jak garderoba czy łazienka.
4. Zwróć uwagę na wskaźnik oddawania barw
Warto wybrać źródła światła, które posiadają najwyższe wartości wskaźnika oddawania barw (Colour Rendering Index - CRI), określanego w skali od 0 do 100. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym lepiej widzimy prawdziwe kolory oświetlanych przedmiotów. Najlepiej zatem wybierać źródła światła ze wskaźnikiem oddawania barw 80-90 w strefie roboczej, a 80 w strefach wypoczynku.
Signify