Strona głównaStyl życiaMity o seniorach

Mity o seniorach

W społeczeństwach całego świata krąży wiele mitów na temat starzenia się i osób w podeszłym wieku. Głęboko zakorzenione przekonanie, że ludzie starsi są słabi, bezsilni i bardzo uciążliwi dla otoczenia trafiło wkońcu na opór w postaci zawartych w książce pt. "Successful Aging" autorstwa Johna W. Rowe i Roberta L. Kahn wynikach badań nad ludźmi starszymi w Ameryce.
Mity o seniorach [© pressmaster - Fotolia.com] Autorzy przedstawiają sześć głównych mitów zniekształcających obraz seniora w społeczeństwie:

Być starszym znaczy być chorym

Jak pokazują badania, ludzie starsi bardziej preferują bycie pogodnym i w pełni sił na stare lata, niż zniedołężniałość i zależność od opiekunów. Dowodem mogą być statystyki domów opieki w USA, w których żyje jedynie 5,2 proc. seniorów co jest wynikiem niższym w stosunku do 6,3 proc. w roku 1982. Aż 89 proc. osób w wieku 65 do 74 lat wykazuje brak jakiejkolwiek dysfunkcji. Konkluzja nasuwa się taka, że starsza część społeczeństwa amerykańskiego jest ogólnie zdrowa. Nawet jeśli spojrzy się na osoby w bardzo zaawansowanym wieku można zauważyć, że najczęstsze choroby dotyczą głównie niewielkich niedomagań fizycznych.

Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek

Odkrycia naukowców stwierdzają, że ludzie starsi mogą i chcą uczyć się nowych rzeczy. Są trzy główne czynniki warunkujące funkcjonalność umysłową starszej osoby, a mianowicie regularna aktywność umysłowa, silne poparcie ze strony społeczeństwa i przede wszystkim wiara we własne zdolności. Seniorzy uczą się używać urządzeń, które nie istaniały w czasach ich młodości. Takie urządzenia jak kuchenka mikrofalowa, pilot do telewizora czy chociażby komputer (internet) dla wielu osób w podeszłym wieku nie stanowią już dziś zagdaki.

Miniony czas odbija nieusuwalne piętno

Istnieje stereotyp, że dla starszych osób jest za późno na jakiekolwiek zmiany w życiu, tym bardziej niemożliwym staje się fakt, że uda się cofnąć czas. Zły styl życia, brak ćwiczeń fizycznych, nałóg palenia papierosów, picie alkoholu czy też niezdrowa dieta odbijają piętno na naszym zdrowiu. Prawdą jest, że nie ma złotego śrdoka, który pozwoliłby pozbyć się wszystkich efektów wywołanych złym trybem życia w przeszłości. Jednak natura wybacza i dzięki zmianie przyzwyczajeń takich jak palenie, czy upodobanie do ciężkiego od cholesterolu jedzenia,
możemy znacznie polepszyć nasz aktualny stan zdrowia tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób.

Aby się lepiej zestarzeć musimy lepiej wybrać rodziców

Jak podają źródła naukowe, tylko 30 proc. fizycznego starzenia się jest powodowane przez geny. Dziedziczność nie jest jak się okazuje, aż tak ważnym czynnikiem w procesie starzenia się. Znacznie większy wpływ wywierają na nas: styl życia czy chociażby otoczenie. Jak żyjemy i gdzie żyjemy może oddziaływać niekorzystnie na funkcje niektórych organów takich jak serce, układ odpornościowy, płuca, mózg czy układ kostny.
Niepalenie, odpowiednia dieta lub ćwiczenia fizyczne nie są dziedziczne, a co za tym idzie, to w jakiej kondycji będziemy się znajdować na stare lata zależy tylko od nas samych.

Światełko wziąż świeci, ale napięcie jest zbyt niskie

Kolejny stereotyp mówi o wielu niesprawnościach umysłowych lub fizycznych wśród starszych kobiet i mężczyzn. Ma to swoje odzwierciedlenie w ogólnym przekonaniu społeczeństwa, iż seniorzy uprawiają seks raczej rzadko i jest to stanowczo niepoprawne.

Owszem, badania pokazują, że chęć uprawiania seksu obniża się z wiekiem, jednak nie jest to normą i zależy od wielu czynników tj. zdrowie lub bliskość partnera obdarzonego odpowiednim poziomem romantyzmu. Dobrym dowodem rozwiewającym całkowicie mit o absencji seksualnej wywołanej tylko wiekiem, może być olbrzymi popyt na Viagrę lub przeprowadzone w 1953 roku badania ukazujące, że 70 procent mężczyzn w wieku 68 lat jest aktywnych seksualnie, dodajmy, że lata te należą do najbardziej pruderyjnych w historii.

Starsi ludzie nie są zdolni zarobić na siebie

W społeczeństwie często można się spotkać z mitem, że osoba starsza pracująca non profit, nie jest w stanie zarobić na swoje utrzymanie. Każdy pracujący niejako zarabia na siebie, zaś seniorzy w takich rozrachunkach nie biorą udziału. W szerszym znaczeniu, oznacza to, że około jedna trzecia starszej części społeczeństwa amerykańskiego pracuje za pieniądze, natomiast większość jako wolontariusze w kościołach, szpitalach lub domach opieki. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że ludziom starszym nie daje się możliwości płatnej pracy, gdyż to właśnie oni jako pierwsi opuszczają szeregi kadry pracowniczej firm podczas redukcji, nawet teraz gdy nielegalne jest posyłanie na tzw. przymusową emeryturę. Podsumowując, lata badań dowiodły, że ludzie starsi są nierzadko w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Powyższe fakty obalają nie tylko mity o niezdarności i niezaradności seniorów, ale przede wszystkim przekonanie, że taka osoba jest bezużyteczna i nie jest w stanie żyć pełnią życia.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy