Strona głównaStyl życiaOd żalu można się uzależnić. Sprawdź, dlaczego

Od żalu można się uzależnić. Sprawdź, dlaczego

Smutek i żal są powszechne i większość z nas doświadczy bólu, jaki przynoszą w którymś momencie naszego życia, szczególnie po śmierci bliskiej osoby. Zwykle jednak z czasem ruszamy naprzód, akceptując stratę.
Od żalu można się uzależnić. Sprawdź, dlaczego [fot. Manfred Antranias Zimmer from Pixabay]
Niektórzy nie potrafią odpuścić i nawet po latach każde przypomnienie o stracie wywołuje nową falę żalu i tęsknoty. Dlaczego niektórzy smucą się, ale ostatecznie dostosowują, podczas gdy inni nie mogą pogodzić się z odejściem bliskiej osoby?

Taki długotrwały czy „skomplikowany" aktywuje neurony w ośrodkach nagrody w mózgu, prawdopodobnie nadając tym wspomnieniom cechy przypominające uzależnienie.

- Rzecz polega na tym, że kiedy nasi bliscy żyją, zyskujemy satysfakcjonującą wskazówkę widząc ich lub rzeczy, które nam o nich przypominają. Po śmierci bliskiej osoby ci, którzy dostosowują się do straty, przestają uzyskiwać tę nagrodę neuronową. Jednakże niektórzy ciągle jej oczekują, ponieważ za każdym razem, gdy widzą wskazówkę, otrzymują wspomnianą nagrodę - mówi prof. Mary-Frances O'Connor z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

- Oczywiście, wszystko to jest poza świadomą myślą, więc nie ma w tym intencji - dodaje prof. O'Connor.

Sprawdzono, czy osoby z żałobą powikłaną („complicated grief") cechowały się większą aktywnością w mózgowej sieci nagrody lub sieci bólu niż osoby standardowo przechodzące . Przyjrzano się 23 kobietom, które straciły matkę lub siostrę z powodu raka piersi. (Żal jest bardzo problematyczny wśród członkiń rodziny pacjentek z , u których występuje zwiększone ryzyko choroby w związku z historią rodzinną). Odkryto, że część uczestniczek przeżywa żałobę powikłaną.

Każda uczestniczka przyniosła fotografię swojej zmarłej bliskiej i pokazano jej to zdjęcie podczas skanowania mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Następnie skanowanie przeprowadzono, kiedy badane patrzyły na fotografię nieznajomej kobiety.

Autorzy sprawdzili aktywność w jądrze półleżącym, regionie mózgu związanym z nagrodą i który odgrywa rolę w przywiązaniu społecznym, takim poczucie przynależności do rodzeństwa i matki. Zbadano także aktywność sieci bólowej mózgu, w tym grzbietowej kory zakrętu obręczy i wyspy, która ma związek zarówno z , jak i emocjonalnym. U obu grup odnotowano aktywność sieci bólowej mózgu po obejrzeniu zdjęcia ukochanej osoby, jednak tylko w przypadku uczestniczek z powikłanym żalem odnotowano znaczną aktywację jądra półleżącego.

Powikłana żałoba może być wyniszczająca, bo cechuje się nawracającymi napadami bolesnych emocji, w tym intensywną tęsknotą, koncentrowaniem się na zmarłej osobie oraz nieustannym myśleniem o niej. Taka żałoba została zaklasyfikowana jako zaburzenie psychiczne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy