Strona głównaStyl życiaUzależnienie od jedzenia powszechne wśród dojrzałych i starszych ludzi

Uzależnienie od jedzenia powszechne wśród dojrzałych i starszych ludzi

Wysoko przetworzona niezdrowa żywność jest ulubionym jedzeniem dojrzałych i starszych Amerykanów.
Uzależnienie od jedzenia powszechne wśród dojrzałych i starszych ludzi [fot. Daniel Reche from Pixabay]
Około 13 proc. osób w wieku 50 - 80 lat wykazywało oznaki od takiej żywności i napojów w ciągu ostatniego roku, wynika z ankiety National Poll on Healthy Aging.

Odsetek zaburzeń związanych z jedzeniem jest znacznie wyższy wśród kobiet niż mężczyzn - szczególnie wśród kobiet w wieku 50-60 lat. Był on również wyższy u osób starszych, które mają nadwagę, są samotne lub są nie najlepszym stanie fizycznym lub psychicznym.

W ramach ankiety seniorów pytano, jak często dotyczyły ich główne wskaźniki uzależnienia w związku z wysoko przetworzoną żywnością, taką jak słodycze, słone przekąski, słodkie napoje i fast food. Te wskaźniki obejmują: intensywne , niemożność ograniczenia spożycia i oznaki odstawienia.

- Słowo „uzależnienie" może wydawać się mocne, jeśli chodzi o jedzenie, jednak badania pokazały, że nasze mózgi reagują równie silnie na wysoko przetworzoną żywność, zwłaszcza bogatą w cukier, skrobię i tłuszcz, jak na papierosy, i inne uzależniające substancje - mówi Ashley Gearhardt z Uniwersytetu Michigan.

Jeśli chodzi o kryteria uzależnienia od żywności wysoko przetworzonej, ustalono je na: występowanie co najmniej dwóch z jedenastu objawów uzależnienia w spożyciu żywności wysoko przetworzonej, a także zgłaszanie znaczącej ilości jedzenia takich produktów, a także związane z tym negatywne emocje lub problemy mające miejsce co najmniej kilka razy w tygodniu. Takie same kryteria służą do diagnozowania problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu, papierosów i innych substancji uzależniających.

Jak odkryto, problem uzależnienia od wysoko przetworzonego jedzenia dotyczy: 17 proc. ludzi w wieku 50-64 lata i 8 proc. w wieku 65-80 lat. Jeśli chodzi o same kobiety, to zaburzenie wykryto u 22 proc. kobiet w wieku 50-64 lata i 18 kobiet w wieku 50-80 lat. Odsetek ten był jeszcze wyższy wśród kobiet i mężczyzn o nie najlepszym zdrowiu fizycznym, a jeszcze wyższy u osób obojga płci z problemami ze zdrowiem psychicznym, nadwagą czy nasilonym poczuciem samotności.

Najczęściej deklarowanym objawem uzależnienia od wysoko przetworzonej żywności u osób seniorów był nasilony apetyt. Niemal 1 na 4 (24 proc.) uczestników przyznawał, że przynajmniej raz w tygodniu odczuwa tak silną potrzebę zjedzenia wysoko przetworzonej żywności, że nie może myśleć o niczym innym. 19 proc. stwierdziło, że co najmniej 2 do 3 razy w tygodniu próbowało i nie udało im się ograniczyć lub przestać jeść tego rodzaju produktów.

- Potrzeba lepszego zrozumienia, w jaki sposób uzależnienie od jedzenia przeplata się ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, w tym z chorobami przewlekłymi, takimi jak , choroby serca i niektóre rodzaje raka - mówi dr Jeffrey Kullgren współautor badań. - Musimy zrozumieć, że zachcianki i zachowania związane z jedzeniem są zakorzenione w chemii mózgu oraz genach, i że niektórzy ludzie mogą potrzebować tu dodatkowej pomocy, tak jak w przypadku rzucenia palenia lub picia alkoholu - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy