Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom". Tegoroczne hasło brzmi „Płomień miłosierdzia”. W ramach akcji sprzedawane sa świece, z których dochód przeznaczany jest na potrzeby dzieci z ubogich rodzin.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to wspólna akcja czterech organizacji charytatywnych: Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Caritas Polska i ELEOS, reprezentujących kolejno Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
Nabożeństwa inauguracyjne odbywają się na przemian w parafiach ewangelicko-augsburskich, ewangelicko-reformowanych, rzymskokatolickich i prawosławnych. Podczas akcji są rozprowadzane świece wigilijne, dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na projekty na rzecz dzieci ubogich i potrzebujących: dożywianie dzieci w szkole, zakup podręczników i materiałów szkolnych, pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.
Pomysł ogólnopolskiej akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", zrodził się w ośrodku pomocy dla dzieci niepełnosprawnych w Rusinowicach w 1993 r. na zebraniu dyrektorów Caritas Diecezjalnych, któremu przewodniczył ks. Marian Subocz, ówczesny i obecny dyrektor Caritas Polska. W szybkim tempie pomysł zamienił się w nieodłączny symbol polskiej Wigilii, a miliony polskich dzieci w burzliwych czasach przemiany systemowej zaczęły otrzymywać pomoc za pośrednictwem rozwijających się Caritas Diecezjalnych.
Od 1996 roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dla dzieci żyjących w najuboższych krajach świata, w ostatnich latach są to dzieci – ofiary wojny syryjskiej i irackiej.
Od roku 2000 roku akcja organizowana jest wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. Od tego momentu odbywa się także wspólna, ekumeniczna inauguracja. Akcja rozpoczyna się zawsze w pierwszą niedzielę
Adwentu i trwa do
Świąt Bożego Narodzenia.
Wigilijne Dzieło Caritas 2016 from
CaritasPolska on
Vimeo.