Ocena stopnia poczucia szczęścia może przynieść odwrotny skutek i negatywnie wpłynąć na satysfakcję z życia i samopoczucie psychiczne, ostrzegają eksperci z American Psychological Association.
W trzech eksperymentach, w których wzięło udział ponad 1800 osób, odkryto, że obawy lub osądy dotyczące własnego
poziomu szczęścia wiązały się z niższym
dobrostanem, częściowo z powodu większej negatywności i rozczarowania pozytywnymi wydarzeniami.
Nadmierne myślenie o własnym poziomie szczęścia może być związane z obawami o to, że nie dorównamy innym lub nie będziemy tak szczęśliwi jak inni ludzie - mówi dr Felicia Zerwas z University of California w Berkeley. - Istnieje silny nacisk społeczny, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, który promuje błędne przekonanie, że ludzie muszą czuć się szczęśliwi przez cały czas, aby osiągnąć wyższy dobrostan - dodaje.
- Ogólnie rzecz biorąc, pozwolenie sobie na doświadczanie swoich emocji z akceptującym nastawieniem, niezależnie od tego, czy są pozytywne, czy negatywne, może być przydatnym narzędziem w dążeniu do szczęścia i zwiększaniu dobrostanu - wyjaśnia Zerwas.
Jak odkryto, stałe ocenianie własnego poziomu miało wpływ na realny dobrostan. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich przekonań na temat szczęścia, a także ich dobrego samopoczucia psychicznego i objawów
depresji.
Z odpowiedzi wynika, że zamartwianie się o własne szczęście wiązało się z niższym ogólnym zadowoleniem z życia i dobrostanem psychicznym, a także z nasilonymi objawami depresji. Badania wykazały również, że zamartwianie się o własne szczęście wiązało się z większą negatywnością w stosunku do pozytywnych wydarzeń.
- Wysokie oczekiwania co do własnego szczęścia mogą być szkodliwe, ponieważ utrudniają osiągnięcie poziomu zadowolenia, którego oczekujemy od pozytywnego wydarzenia - wyjaśnia dr Zerwas.
Na podstawie: Judging your own happiness could backfire
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »