Strona głównaStyl życiaOrszak Trzech Króli po raz drugi w stolicy

Orszak Trzech Króli po raz drugi w stolicy

Trzeciego stycznia 2010 roku w samo południe z Placu Zamkowego wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie na czele trzech barwnych orszaków: europejskiego, afrykańskiego i azjatyckiego - stanie arcybiskup Kazimierz Nycz.
Sukces poprzedniego pochodu i kilkutysięczna grupa kolędujących warszawiaków sprawił, że Orszak Trzech Króli organizowany przez Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle", Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundację Świętego Mikołaja, na stałe wpisał się w kalendarz imprez stolicy.

Wzorem pierwszych jasełek organizatorzy Orszaku Trzech Króli 2010 zadbali o widowiskowy charakter przedsięwzięcia przygotowując dla uczestników liczne atrakcje. Na Placu Zamkowym - skąd wyruszą kolędnicy - będzie można zobaczyć m.in.: występy żonglerów oraz pokazy rycerskie w wykonaniu uczniów szkoły „Żagle". Planowane są także inne atrakcje, które dodatkowo urozmaicą wydarzenie - do uczestników przyłączą się anioły na szczudłach, a w powietrzu powiewać będą barwne flagi. Przy śpiewie kolęd pochód przejdzie na Rynek Nowego Miasta, mijając po drodze scenki teatralne na Rynku Starego Miasta i przy Barbakanie, gdzie kolędujących oczekiwać będzie m.in.: król Herod i jego dwór. Finałem będzie scena pokłonu monarchów przed stajenką i Rodzinny Festiwal Kolęd z udziałem rodzinnych domów dziecka.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie o charakterze familijnym i jednocześnie ważna inicjatywa społeczna, która ma na celu pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli prezydent miasta stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. W Orszaku weźmie udział ponad 250 uczniów ze szkoły „Żagle" w kolorowych strojach przygotowanych przez ich rodziców. Przebrania podkreślą wielokulturowy charakter wydarzenia i pozwolą wcielić się w role rycerzy, giermków, dworzan i posłańców. Do pochodu przyłączą się także stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Tradycyjnie nie zabraknie także zwierząt - uczestnikom towarzyszyć będą owce, osiołek, konie i wielbłądy. Ponadnarodowość orszaku podkreślą przygotowane specjalnie na tę okazję korony: afrykańska, azjatycka oraz europejska.

Wszyscy zgromadzeni otrzymają bezpłatne śpiewniki, dzięki którym będą mogli przyłączyć się do wspólnego kolędowania. Finał Orszaku odbędzie się na Rynku Nowego Miasta, gdzie stanie szopka, a wszyscy uczestnicy - wspólnie z kapelą góralską, rodzinami z rodzinnych domów dziecka i Szkołą „Żagle" - odśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy.
Ważnym elementem tego przedsięwzięcia będzie również kwesta na rzecz rodzinnych domów dziecka, którym Fundacja Świętego Mikołaja pomaga w ramach kampanii „Grunt to rodzina". Środki zebrane na rzecz Funduszu Edukacyjnego przeznaczone zostaną na realizację projektów edukacyjnych dla wychowanków rodzinnych domów dziecka.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy