Strona głównaStyl życia6 mitów o stylu życia i starzeniu się. Zobacz, co ci nie pomoże

6 mitów o stylu życia i starzeniu się. Zobacz, co ci nie pomoże

Wiadomo, że styl życia ma duży wpływ na to, jak wyglądamy i się czujemy. Przykładowo, ćwiczenia pomagają zachować zdrowie i młodość, a namierne picie alkoholu przyspiesza strzenie się. To oczywiste, ale jest wiele nieuzasadnionych przekonań dotyczących określonych zachowań czy nawyków i ich oddziaływania na nasz wygląd oraz samopoczucie.
6 mitów o stylu życia i starzeniu się. Zobacz, co ci nie pomoże
Przejrzyj poniższe mity - takie postępowanie nie sprawi, że będziesz wyglądać młodziej i lepiej się czuć.

Mit 1: Rezygnacja z kolacji pomaga schudnąć

Powszechne jest przeświadczenie, że rezygnowanie z kolacji pomaga w zachowaniu odpowiedniej wagi, ale okazuje się, że niejedzenie wieczornego posiłku spowolnić metabolizm, spowodować spadek poziomu cukru we krwi, wywoływać poczucie zmęczenia i skutkować objadaniem się przy śniadaniu. Oczywiście nie warto jeść natychmiast przed położeniem się spać, ale nie ma sensu kończyć dziennej diety na obiedzie.

Mit 2: Unikanie uśmiechania się

Niektóre celebrytki lansują pogląd, że twarz bez emocji pomaga powstrzymać rozwój zmarszczek. W istocie ruch mięśni twarzy ma wpływ na powstawanie zmarszczek mimicznych, ale zachowywanie kamiennej miny nie tylko jest niemal nie do zrobienia, ale wręcz szkodzi samopoczuciu. Śmiech poprawia nastrój i pomaga radzić sobie ze stresem. Poza tym ludzie o uśmiechniętej, wesołej twarzy wydają się młodsi niż ponuracy. Znacznie bardziej niż postarza , , czy zanieczyszczenie powietrza.

Mit 3: Nie trzeba używać kremu ochronnego w pochmurny dzień

Nawet w zachmurzony dzień warto stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym, bo także wówczas ma miejsce . Jak widomo zaś, promieniowanie to skutkuje przyspieszeniem starzenia się skóry - powstawaniem zmarszczek i plam.

Mit 4: Trzeba ćwiczyć codziennie

Nie jest zupełnie prawdą, że im więcej się ćwiczy, tym lepiej organizm funkcjonuje. Oczywiście sporadyczny wysiłek nie jest polecany i trzeba regularnie, kilka razy w tygodniu, podejmować treningi, by móc liczyć na silne mięśnie, sprawny układ krwionośny i dobre samopoczucie. Niemniej, codzienne wylewanie z siebie siódmych potów nie jest zalecane amatorom, ciało sportowców umie sobie z tym radzić (też nie zawsze, wielu z nich cierpi z powodu kontuzji i wyczerpania), ale dla przeciętnego człowieka taki wysiłek jest zwykle nadmierny.

Mit 5: Do odchudzania wystarczy silna wola

Panuje przekonanie, że siła woli jest kluczem do skutecznego , bo wymaga ono ograniczenia ilości posiłków i rezygnacji z produktów, które zwykle bardzo lubimy (jak ciastka, czy frytki). Rzecz nie dotyczy jednak tylko wolnej woli, na naszą wagę wpływ mają uwarunkowania genetyczne, a także styl życia, np. rodzaj pracy, jaką wykonujemy (przykładowo, ludziom mającym pracę zmianową trudniej jest schudnąć).

Mit 6: Biegać każdy może

to świetny trening, ale nie dla każdego. Większość ludzi podejmujących taką aktywność doznaje jakichś urazów podczas ćwiczeń. Poza tym bieganie może być niebezpieczne dla osób, które wywierają zbyt duży nacisk na pięty, mają asymetryczne stopy, lub mają nadwagę. Co więcej, może powodować problemy z sercem u osób starszych. Bepieczniejsze są lub pływanie, nie obciążają stawów tak znacznie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć