Strona głównaStyl życiaĆwiczenia siłowe poprawiają pamięć

Ćwiczenia siłowe poprawiają pamięć

Oto kolejny powód, dla którego warto iść na siłownię: dzięki temu można poprawić pamięć. Na Georgia Institute of Technology pokazano, że intensywny, ale krótki (już 20-minutowy) trening może poprawić pamięć epizodyczną o około 10 procent u osób zdrowych.
Ćwiczenia siłowe poprawiają pamięć  [fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay]
Od dawna wiadomo, że ćwiczenia mogą poprawić . Wcześniej wykazano np., że miesiące ćwiczeń aerobowych, takich jak bieganie, mogą wzmocnić zdolność pamiętania, teraz ustalono, że podnoszenie ciężarów było skuteczne w tym zakresie już po jednym treningu.

Sprawdzono, ile zdjęć potrafią zapamiętać ludzie po krótkim treningu siłowym i bez niego. Okazało się, że wysiłek pomógł przypomnieć sobie więcej fotografii. - Ludzie nie muszą poświęcać dużej ilości czasu na ćwiczenia, aby pobudzić swój mózg - mówi Lisa Weinberg z Georgia Tech.

Jakkolwiek sprawdzono skuteczność ćwiczeń siłowych, Weinberg zauważa, że trening oporowy, taki jak przysiady lub zgięcia kolan, prawdopodobnie dałby te same wyniki. Jak się okazuje, efektywne są ćwiczenia nie wymagające szczególnie dobrej kondycji.

Uczestnicy zapamiętywali pozytywne i negatywne obrazy lepiej niż neutralne, a najlepiej radzili sobie ci, którzy wykazywali najsilniejsze reakcje fizjologiczne. Nie jest to dziwne o tyle, że jak pokazują badania nad pamięcią, ludzie częściej zapamiętują przeżycia emocjonalne po silnym (ale trwającym krótko) .

Dlaczego to działa? Okazuje się, że istnieje związek między pamięcią i ostrymi reakcjami na stres, np. takimi jak wystąpienia publiczne. Ponadto w testach na gryzoniach powiązano uwalnianie określonych hormonów i noradrenaliny w mózgach gryzoni z lepszą pamięcią. Co ciekawe, odkryto również, że osoby ćwiczące miały zwiększone stężenie alfa-amylazy w ślinie, markera centralnej norepinefryny.

Skoro już wiadomo, że mogą poprawić pamięć epizodyczną u zdrowych ludzi, autorzy chcą określić ich zastosowanie do innych rodzajów wspomnień, a także ustalić optymalny rodzaj i ilość ćwiczeń oporowych dla różnych ludzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy