Strona głównaStyl życiaJak dyskryminacja ze względu na płeć obniża dobrostan dojrzałych kobiet

Jak dyskryminacja ze względu na płeć obniża dobrostan dojrzałych kobiet

Panie, które spotkały się z dyskryminacją ze względu na płeć, częściej doświadczały osłabienia dobrostanu w miarę upływu czasu.
Jak dyskryminacja ze względu na płeć obniża dobrostan dojrzałych kobiet [Fot. StockPhoto - Fotolia.com]
Na King's College ustalono, że doświadczanie dyskryminacji przekłada się na osłabienie jakości życia wraz z czasem.

Wcześniej odkryto, że ludzie zmagający się z zachowaniami dyskryminacyjnymi ze względu na płeć, częściej deklarowali gorsze samopoczucie psychiczne. Skupiano się jednak głównie na młodszych osobach.

Przeanalizowano dane ponad trzech tysięcy kobiet w wieku powyżej 50 lat. Panie informowały, jak często spotykały się z różnymi sytuacjami dyskryminacyjnymi - takimi jak molestowanie lub traktowanie z mniejszym szacunkiem - oraz czy dyskryminacja dotyczyła płci lub innej cechy, np. rasy lub wieku. Co kilka lat równocześnie oceniano poziom dobrostanu uczestniczek.

9,2 procent kobiet zgłosiło doświadczanie dyskryminacji ze względu na płeć, najczęściej w sytuacjach, gdy traktowano je z mniejszym szacunkiem lub uprzejmością.Ogólnie rzecz biorąc, panie, które dostrzegały taką formę nierównego traktowania, zgłaszały również więcej , nasiloną samotność oraz niższą i zadowolenie z życia. Wyniki te potwierdziły się po uwzględnieniu innych czynników związanych z , takich jak wiek, zamożność i aktywność fizyczna.

- Odkryliśmy, że kobiety w średnim i starszym wieku, które doświadczały seksizmu, były bardziej narażone na depresję i samotność niż panie, które nie spotkały się z taką . Co więcej, panie z tej pierwszej grupy deklarowały również niski poziom zadowolenia z życia i gorszą jakość życia. Takie efekty nierównego traktowania były obserwowalne w sześć lat po przykrych doświadczeniach - wyjaśniają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć