Strona głównaStyl życiaChcesz czuć się młodo? Dbaj o sen

Chcesz czuć się młodo? Dbaj o sen

Uczucie senności może sprawić, że poczujesz się o dziesięć lat starszym człowiekiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie odkryli, że sen oddziałuje na to, na ile lat się czujemy.
Chcesz czuć się młodo? Dbaj o sen [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
Tęsknisz czasem za energią i witalnością z okresu młodości? Poczucie bycia młodym to nie tylko kwestia percepcji - w jest ono powiązane także z obiektywnymi skutkami zdrowotnymi.

Wcześniejsze testy pokazały, że poczucie bycia młodszym niż rzeczywisty wiek wiąże się z dłuższym i zdrowszym życiem. Równocześnie ustalono, że osoby czujące się młodziej mają zdrowsze tkanki mózgu.

- Biorąc pod uwagę, że sen jest niezbędny dla funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, postanowiliśmy sprawdzić, czy skrywa jakieś tajemnice pozwalające zachować - mówi Leonie Balter z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Sztokholmie.

W pierwszym badaniu kilkaset osób w wieku 18-70 lat zapytano, jak się czują, ile dni w zeszłym miesiącu nie spały wystarczająco długo i jak bardzo były senne.

Okazało się, że na każdą nieprzespaną noc w ostatnim miesiącu uczestnicy czuli się średnio o 0,23 roku starsi.

W drugim badaniu sprawdzono, czy to rzeczywiście brak snu powoduje, że uczestnicy czują się starsi. Tym razem testy obejmowały ograniczenia snu u niemal dwustu osób w wieku 18- 46 lat. Badani ograniczali sen przez dwie noce - spędzali wówczas tylko cztery godziny w łóżku na dobę - a innym razem spali wystarczająco długo przez dwie noce, pozostając w łóżku dziewięć godzin każdej doby.

Po ograniczeniu snu uczestnicy czuli się średnio o 4,4 lat starsi w porównaniu do sytuacji, gdy mogli dobrze się wyspać.

Wpływ na subiektywny wiek wydawał się być powiązany z poziomem senności.

Uczucie silnej czujności wiązało się z poczuciem, że jest się o 4 lata młodszym niż wynika to z metryki, podczas gdy skrajna oznaczała poczucie, że jest się o 6 lat starszym.

- Oznacza to, że przejście od stanu czujności do senności dodało uderzające 10 lat do tego, jak się czujemy - mówi Leonie Balter i dodaje, że konsekwencje dla naszego codziennego życia są jasne: - Odpowiedni sen ma kluczowe znaczenie dla utrzymania młodzieńczego samopoczucia. To z kolei może sprzyjać aktywnemu trybowi życia i zachęcać do zachowań promujących zdrowie, ponieważ zarówno poczucie młodości, jak i czujność są ważne dla naszej motywacji do wysiłku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy