Strona głównaStyl życiaKiedy relaks wywołuje lęk

Kiedy relaks wywołuje lęk

Relaks powinien być dobry dla ciała i duszy, ale osoby cierpiące na stany lękowe mogą aktywnie unikać poczucia zrelaksowania i ciągle się martwić, aby uniknąć skokowego nasilenia niepokoju, jeśli wydarzy się coś złego.
Kiedy relaks wywołuje lęk [fot. Tommy from Pixabay]
W nowym badaniu naukowcy odkryli, że osoby, które były bardziej wrażliwe na zmiany negatywnych emocji - na przykład szybkie przechodzenie ze stanu do strachu - częściej odczuwały niepokój podczas ćwiczeń odprężających.

- Ludzie mogą utrzymywać uczucie , aby zapobiec dużemu skokowi negatywnych emocji, ale w rzeczywistości zdrowsze jest pozwolenie sobie na doświadczanie takich zmian - mówi psycholog prof. Michelle Newman. - Czasami lepiej pozwolić sobie na relaks. Trening uważności i inne interwencje mogą pomóc ludziom „odpuścić" i żyć chwilą - dodaje.

- Ludzie, którzy są bardziej podatni na wywołany wprowadzaniem się w stan relaksu, często cierpią na zaburzenia lękowe i mogą potrzebować odprężenia bardziej niż inni - wyjaśnia psycholog Hanjoo Kim.

Jakkolwiek znano zjawisko lęku wywołanego od lat 80. XX wieku, konkretna przyczyna tego zjawiska pozostawała nieznana. W związku z „teorią unikania kontrastu" wydaje się to jaśniejsze. - Teoria opiera się na założeniu, że ludzie mogą celowo wzbudzać u siebie niepokój, aby uniknąć rozczarowania, gdyby wydarzyło się coś złego - mówi prof. Newman. - To tak naprawdę nie jest pomocne, a jedynie sprawia, że jesteś jeszcze bardziej nieszczęśliwy/a. Ponieważ zaś większość rzeczy, którymi się martwimy, w końcu się nie wydarza, w mózgu wzmacnia się informacja: „martwiłem/am się, ale tak się nie stało, więc powinienem/powinnam nie przestawać się martwić" - dodaje.

Jak pokazały testy z udziałem niemal stu osób, ludzie z uogólnionym zaburzeniem lękowym byli bardziej wrażliwi na ostre skokowe zmiany emocji, takie jak przejście od uczucia zrelaksowania do uczucia strachu lub . Dodatkowo wrażliwość ta została powiązana z uczuciem niepokoju podczas sesji mających na celu wywołanie relaksu. Podobne wyniki uzyskano u osób z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi.

- Pomiar lęku wywołanego relaksacją i wdrożenie technik mających na celu zmniejszanie wrażliwości na negatywny kontrast emocjonalny może pomóc pacjentom zmniejszyć ten lęk - mówi Kim. - Ważne byłoby również zbadanie lęku wywołanego relaksowaniem się w przypadku innych zaburzeń, takich jak zespół lęku napadowego i długotrwała łagodna depresja - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy