Strona głównaStyl życiaZapisuj przykrości i wyrzuć kartkę - tak natychmiast osłabisz gniew i złość

Zapisuj przykrości i wyrzuć kartkę - tak natychmiast osłabisz gniew i złość

Warto zapisać na kartce swoje reakcjie na negatywne wydarzenie, a następnie zniszczyć ją - to realnie zmniejszy uczucie złości.
Zapisuj przykrości i wyrzuć kartkę - tak natychmiast osłabisz gniew i złość [fot. Steve Johnson from Pixabay]
- Spodziewaliśmy się, że taka metoda do pewnego stopnia stłumi gniew. Byliśmy jednak zdumieni, że pozwoliło to niema całkowicie pozbyć się negatywnych - mówi Nobuyuki Kawai, współautor badań.

W ramach eksperymentu poproszono grupę ludzi o skomentowanie popularnych problemów społecznych, takich jak palenie papierosów w miejscach publicznych. Komentarze te były następnie bardzo ostro skrytykowane sformułowaniami typu „trudno uwierzyć, że ktoś wyedukowany może tak myśleć". Następnie nieprzychylne, obraźliwe słowa przekazano autorom pierwotnych wypowiedzi.

Niektórzy mieli po prostu wyrzucić kartki do kosza, inni trzymali je na swoim biurku, a jeszcze inni podarli kartki i je wyrzucili.
Zgodnie z oczekiwaniami, wszyscy uczestnicy deklarowali wyższy poziom złości po otrzymaniu obraźliwych komentarzy. Jednak u osób, które wyrzuciły papier do kosza na śmieci lub zniszczyły go, był taki, jak przed przeczytaniem komentarzy, a u tych, którzy zatrzymali papierową kopię ze zniewagami, odnotowano jedynie niewielki spadek poziomu gniewu.

- Tę technikę można zastosować natychmiastowo, zapisując źródło gniewu, tak jakbyś robił/a notatkę, a następnie wyrzucając ją, gdy poczujesz - wyjaśnia kawai.

Oprócz praktycznych korzyści odkrycie to może rzucić światło na pochodzenie japońskiej tradycji kulturowej znanej jako hakidashisara (‘hakidashi' odnosi się do wypluwania czegoś, a ‘sara' odnosi się do naczynia lub talerza) w świątyni Hiyoshi w Kiyosu, w prefekturze Aichi. Hakidashisara to coroczny festiwal, podczas którego ludzie rozbijają małe dyski przedstawiające rzeczy, które ich denerwują. Badania mogą więc wyjaśniać uczucie ulgi, jakie deklarują uczestnicy po wyjściu z festiwalu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy