Strona głównaStyl życiaLudzie wykazujący silną wolę są uważani za szczególnie godnych zaufania

Ludzie wykazujący silną wolę są uważani za szczególnie godnych zaufania

Osoby, które wykorzystują siłę woli, aby pokonać pokusy i osiągnąć swoje cele, są postrzegane jako bardziej godne zaufania niż ci, którzy stosują strategie wymagające zewnętrznych zachęt lub „środków odstraszających", takich jak słoiki na pieniądze za przekleństwa lub aplikacje blokujące dostęp do Internetu.
Ludzie wykazujący silną wolę są uważani za szczególnie godnych zaufania [fot. jønne rantzau from Pixabay]
- Od tysięcy lat wiadomo, że ludzie mogą stosować jakieś strategie, aby przezwyciężyć problemy z samokontrolą. Co najmniej od czasów Homera i Odyseusza koncentrowano się przede wszystkim na skuteczności tych strategii dla osoby decydującej je obrać - mówi doktor Ariella Kristal z Uniwersytetu Columbia. - Przykładowo, pokazano nam, że Odyseusz podjął właściwą decyzję, przywiązując się do masztu, zamiast próbować użyć siły woli, aby w danej chwili przeciwstawić się syrenom - dodaje.

Wykazano, że podejścia te, zwane strategiami zaangażowania, zwiększają skuteczność w realizacji różnych celów, w tym w , , osiągnięciach w nauce i oszczędzaniu pieniędzy - twierdzi dr Kristal. Korzyści płynących ze strategii zaangażowania są jasne, ale nie było wiadomo, jak wpływają one na postrzeganie osób z nich korzystających przez innych ludzi.

W ramach eksperymentów uczestnikom przedstawiano hipotetyczną sytuację z udziałem osób, które próbowały osiągnąć cel za pomocą siły woli lub strategii zaangażowania. W jednym z nich poproszono o ocenę uczciwości hipotetycznych osób, które używały siły woli, aby uniknąć niepożądanego zachowania (np. jedzenia niezdrowego jedzenia lub picia alkoholu) w porównaniu z koniecznością płacenia 5 dolarów za każdym razem, gdy ludzie ci wykazywali niepożądane zachowanie. W innym scenariuszu hipotetyczne osoby albo używały siły woli, albo aplikacji, aby uniknąć rozpraszania uwagi w związku z oglądaniem stron internetowych, takich jak Facebook czy Instagram.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby stosujące strategie zewnętrzne do osiągnięcia swoich celów, zostały uznane za mniej godne zaufania niż te, które korzystały wyłącznie z siły woli. Te pierwsze uważano za mniej godne zaufania, mimo że jednocześnie strategie zewnętrzne zostały ocenione jako skuteczniejsze niż sama siła woli. W innym badaniu uczestnicy rzadziej wybierali strategię zaangażowania zewnętrznego, jeśli uważali, że inni mogą się o tym dowiedzieć.
- Wydaje się, że ludzie szczególnie wahają się przed przyjęciem strategii zaangażowania, gdy ich zastosowanie ma być upublicznione, opór ten pozostaje podwyższony, nawet jeśli wybór działania ma pozostać prywatny - mówi dr Kristal. - Dzieje się tak pomimo faktu, że ludzie rzeczywiście dostrzegają i uznają korzyści płynące z zewnętrznych strategii osiągania celów - dodaje.
Według uczonych wybór taktyki zewnętrznej sygnalizuje innym słabości charakteru. Oznacza to, że ludzie wierzą, że ci, którzy wymagają pomocy zewnętrznej (w przeciwieństwie do korzystania wyłącznie z siły własnej woli), częściej ponieśli porażkę w przeszłości i dlatego są mniej zdolni do samodzielnego przezwyciężania problemów z samokontrolą.
- Wcześniejsze niepowodzenia co do samokontroli mogą być postrzegane przez innych jako niepowodzenia moralne. Ponieważ jest ważnym składnikiem uczciwości, a szerzej wiarygodności, ludzie, którzy polegają na strategiach zewnętrznych, mogą być postrzegani jako mniej godni zaufania niż ci, którzy po prostu korzystają z siły woli - wnioskuje dr Krystal.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy