Strona głównaStyl życiaChcesz lepiej spać? Musisz więcej ćwiczyć w ciągu dnia

Chcesz lepiej spać? Musisz więcej ćwiczyć w ciągu dnia

I ranny ptaszek, i nocny marek ceni sobie dobry sen. Jednak pomimo najlepszych intencji jakość snu może być niska, czasami do tego stopnia nawet, że może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.
Chcesz lepiej spać? Musisz więcej ćwiczyć w ciągu dnia [fot. collage Senior.pl / Canva]
Na Uniwersytecie Południowej Australii pokazano, że dobry sen zależy od tego, jak organizujesz swój dzień, a podstawą jakości odpoczynku są .

Przeanalizowano różne elementy wykorzystania czasu i aspekty snu wśród ponad 2 tysięcy dzieci i dorosłych. Jak się okazało, uczestnicy w każdym wieku, którzy cechowali się wyższym poziomem umiarkowanej do energicznej aktywności fizycznej, mieli mniej problemów ze , mniejsze i lepszą jakość snu.

- Zrozumienie czynników wpływających na jakość snu jest niezbędne dla dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia - wyjaśnia dr Lisa. - Pomimo tego, co wiemy o śnie, wiele osób ciągle ma trudności z zapewnieniem sobie dobrego odpoczynku - dodaje dr Matricciani.
- Kiedy ludzie myślą o jakości snu, zwykle skupiają się na zmianach bezpośrednio przed snem - na przykład unikaniu ekranów, nie jedzeniu za dużo i unikaniu alkoholu - ale nasze badanie wykracza poza to i uwzględnia zakres czynności, które podejmujemy w ciągu dnia - wskazuje dr Matricciani.

- Odkryliśmy, że aktywność w ciągu dnia jest powiązana z różnymi aspektami snu: od jego jakości, poprzez efektywność (ile czasu spędzamy w łóżku faktycznie śpiąc), po ogólną ilość snu i poziom zmęczenia w ciągu dnia i o godzinie położenia się do łóżka. Czasami wykonywane przez nas zajęcia mogą bezpośrednio zaburzać sen, ale innym razem zależy to od tego, jak spędzamy czas w ciągu dnia - mówi dr Matricciani,

- Stworzyliśmy różne symulacje, aby zobaczyć, jak sposoby spędzania czasu są powiązane z różnymi aspektami snu. Odkryliśmy, że jeśli dzieci i dorośli zwiększyliby aktywność fizyczną od umiarkowanej do energicznej, czuliby się mniej zmęczeni, mieli mniej niespokojny sen i lepszą jego jakość. Co ciekawe, samo wydłużenie czasu na sen oznaczało mniej spokojny odpoczynek - zauważa dr Matricciani.

- Każdy chce dobrze spać w nocy. Jeśli chodzi po prostu o większą aktywność w ciągu dnia, dla większości z nas może to być relatywnie łatwo osiągalny cel - podsumowuje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy