Strona głównaStyl życiaDobry sen poprawia wydajność i motywację

Dobry sen poprawia wydajność i motywację

Dobry sen przygotowuje nas na kolejny dzień. I odwrotnie, niewystarczająca ilość odpoczynku osłabia wydajność w zadaniach wymagających uwagi, pamięci i funkcji wykonawczych. Warto monitorować swój sen, by lepiej poznać swoje potrzeby.
Dobry sen poprawia wydajność i motywację [fot. bottlein from Pixabay]
Urządzenia do monitorowania kondycji i snu pozwalają przewidywać wydajność fizyczną. Postanowiono jednak sprawdzić również, jak nocny odpoczynek przekłada się na radzenie sobie z codziennymi zadaniami i interakcjami społecznymi.

Na Narodowym Uniwersytecie Singapuru u kilkuset osób oceniano , motywację i senność po przebudzeniu i przed pójściem spać, codziennie przez 2 do 6 tygodni.

Senność deklarowana przez samych pacjentów wiązała się z gorszą wydajnością w zadaniach wymagających czujności, takich jak prowadzenie pojazdu, a także była powiązana ze zmniejszoną motywacją do angażowania się w aktywność społeczną lub fizyczną. Lepszy nastrój zaś mógł skutkować bardziej produktywnym zachowaniem, większą wydajnością w pracy i wyższymi osiągnięciami w nauce. Wreszcie, wyższa motywacja miała związek z większą produktywnością ludzi pracujących i wyższą średnią ocen uczniów.
Noce z dłuższym snem niż średnia wiązały się z lepszym nastrojem, wyższą motywacją i mniejszą sennością w okresie po przebudzeniu. Lepsze wyniki w zakresie nastroju i senności uzyskiwano w okresie przed .

Nieregularność snu w ciągu tygodnia miała negatywny wpływ na poziom , co wydłużało wykonywanie różnych zadań. Co więcej, ustalono też, że drzemki w ciągu dnia mogą łagodzić skutki niewystarczającego snu w nocy.

- Uczestnicy stwierdzili, że już po kilku tygodniach korzystania z monitora snu wiedzieli wszystko, czego potrzebowali na temat swojego snu, ale z naszej pracy wynika, że stałe mierzenie snu ma prawdziwą wartość, pomagając ocenić, kiedy należy wydłużyć odpoczynek, a kiedy wstrzymać się z pracą lub zaangażowaniem społecznym - mówi profesor Michael Chee, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy