Fala otyłości u psów i kotów narasta. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek zwierząt cierpiących z powodu otyłości wzrósł o 37% w przypadku psów i aż 90% w przypadku kotów – wynika z opublikowanego w maju raportu ‘Stan Zdrowia Zwierząt Domowych 2012’ przygotowanego przez należącą do firmy Mars sieć specjalistycznych Szpitali dla Zwierząt Banfield. Opracowanie przedstawia aktualnie najpowszechniejsze choroby, jakie dotykają psy i koty w USA.
![Domowe psy i koty tyją na potęgę [© DX - Fotolia.com] Domowe psy i koty tyją na potęgę](http://www.senior.pl/Domowe-psy-i-koty-tyja-na-pot-g_leadimge4b6f395a6a3bfabd56f0a6f7189c5ec.jpg?1339881082)
Specjaliści z Banfield zebrali dane medyczne dotyczące ponad 2 milionów psów i 430 000 kotów przebadanych w swoich placówkach w 2011 roku i zestawili je ze zgromadzonymi informacjami dotyczącymi roku 2007. W wyniku przeprowadzonych obserwacji doszli do wniosku, że coraz więcej psów i kotów cierpi na przewlekłe schorzenia, które w dużej mierze spowodowane są
nadwagą. Zdaniem autorów raportu wśród najpowszechniejszych zaburzeń znajdują się: niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów oraz niewydolność nerek:
- w 2011 roku 1 na 200 psów cierpiał na niedoczynność tarczycy, co oznacza 6-procentowy wzrost zachorowalności na tę chorobę względem roku 2007;
- od roku 2007 dramatycznie (o 38% u psów i 67% u kotów) wzrosła liczba zwierząt mających problemy z zapaleniem stawów;
- aż 1 na 12 przebadanych w 2011 roku kotów w podeszłym wieku cierpiał na niewydolność nerek.
– Dzięki współpracy z Banfield, posiadamy stały dostęp do najnowszych informacji nie tylko o współczesnych trendach w opiece weterynaryjnej, ale również dolegliwościach, z jakimi borykają się zwierzęta domowe. Niestety ostatnie, opublikowane w maju wyniki, potwierdzają to, o czym w ramach naszej firmy mówimy już od dawna. Z roku na rok coraz więcej psów i kotów dotykają poważne i przewlekłe schorzenia związane z coraz bardziej powszechną otyłością – mówi Michał Ceregrzyn, lekarz weterynarii.
Rzeczywiście, jak wynika z raportu ‘Stan Zdrowia Zwierząt Domowych 2012’:
- aż 42% psów i 40% kotów chorujących na cukrzycę to zwierzęta otyłe;
- otyłych jest również 40% psów i 37% kotów cierpiących na zapalenie stawów;
- na otyłość cierpi więcej niż 40% psów z nadciśnieniem, które wtórnie może prowadzić do wielu poważnych chorób nerek, serca i naczyń;
- 61% psów cierpiących na niedoczynność tarczycy jest otyłych
Mimo tak dramatycznych wyników aż 76% właścicieli psów i 69% posiadaczy kotów w ogóle nie dostrzega problemu otyłości u swoich pupili. Z kolei ci, którzy go zauważają, często nie widzą żadnych powiązań pomiędzy nadwagą, a konkretnymi schorzeniami, na które cierpią zwierzęta domowe.
Zdaniem Michała Ceregrzyna duży rozdźwięk pomiędzy podejściem właścicieli do problemu otyłości i innych chorób, które dotykają ich pupili, a faktyczną wiedzą, jaką dysponują naukowcy i lekarze weterynarii określa podstawowe kierunki, w jakich powinna rozwijać się edukacja dotycząca prawidłowej i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami domowymi.
– Dla mnie jako lekarza weterynarynarii dane, które ukazują, jak niewielu posiadaczy psów i kotów, zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z nadmiernej otyłości, są naprawdę alarmujące – podkreśla dr Ceregrzyn.
Tym bardziej, że, jak zauważa, w ogromnej większości przypadków otyłość spowodowana jest nie tyle czynnikami genetycznymi, ile nieprawidłowymi
zwyczajami żywieniowymi stosowanymi przez właścicieli: – Brak kontroli ilości podawanej karmy, dopuszczenie do nielimitowanego dostępu do posiłków oraz zbyt duża częstotliwość podawania resztek ze stołu i przekąsek to podstawowe przyczyny otyłości i licznych związanych z nią chorób – zauważa dr Ceregrzyn.
Chcąc zminimalizować ryzyko zachorowania psa czy kota należy zadbać przede wszystkim o prawidłowy i pełnowartościowy sposób odżywiania s
wojego pupila. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy raportu ‘Stan Zdrowia Zwierząt Domowych 2012’, właściciele, zwłaszcza zwierząt w podeszłym wieku, powinni również pamiętać o regularnym wykonywaniu profilaktycznych badań kontrolnych co najmniej dwa razy w roku. Tylko systematyczne badania i kontrola weterynaryjna pozwalają bowiem zdiagnozować choroby w ich wczesnym stadium pozwalającym na skuteczne wyleczenie.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »