Strona głównaStyl życiaDoświadczenie bliskości śmierci - ludzie podobnie je opisują

Doświadczenie bliskości śmierci - ludzie podobnie je opisują

Nawet godzinę po zatrzymaniu akcji serca niektórzy pacjenci, którzy powrócili do żywych dzięki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), mieli wyraźne wspomnienia doświadczenia śmierci, a ich aktywność mózgowa, gdy byli nieprzytomni, miała związek z myślami i pamięcią.
Doświadczenie bliskości śmierci - ludzie podobnie je opisują
Niektórzy pacjenci, którzy przeżyli zatrzymanie krążenia, opisali doświadczenia , które miały miejsce, gdy byli pozornie nieprzytomni. Pomimo natychmiastowego leczenia, mniej niż 10 proc. z 567 badanych pacjentów, u których wykonano resuscytację w szpitalu, powróciło do zdrowia na tyle, że można było ich wypisać. Co ciekawe, czterech na dziesięciu pacjentów, którzy przeżyli, odzyskało podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej pewien stopień świadomości, którego nie można uchwycić standardowymi metodami.

Jak odnotowano, u prawie 40 proc. monitorowanych pacjentów powróciła do normy lub niemal do normy ze stanu „płaskiego" nawet po godzinie od rozpoczęcia resuscytacji. Jak uchwycono poprzez EEG, które rejestruje aktywność mózgu za pomocą elektrod, u pacjentów zaobserwowano skoki fal gamma, delta, theta, alfa i beta powiązane z wyższą sprawnością umysłową.

Osoby, które mają za sobą takie doświadczenie, od dawna przekazują, że miały wówczas zwiększoną świadomość i mocne, przejrzyste doświadczenia. Obejmowały one: postrzeganie oddzielenia od ciała, obserwowanie zdarzeń bez i niepokoju oraz ocenę działań i relacji. Według autorów nowych badań, te doświadczenia śmierci różnią się od halucynacji, złudzeń, iluzji, snów lub świadomości wywołanej resuscytacją krążeniowo-oddechową.

Według autorów „płaski" umierający mózg usuwa naturalne układy hamujące. Procesy te, zwane odhamowaniem, mogą otworzyć dostęp do „nowych wymiarów rzeczywistości", w tym do świadomego przywołania wszystkich przechowywanych wspomnień od wczesnego dzieciństwa aż do śmierci, ocenianych z punktu widzenia moralności. Chociaż nikt nie zna ewolucyjnego celu tego zjawiska, „otwiera ono drzwi do badania tego, co dzieje się, gdy dana osoba umiera".

- Jakkolwiek lekarze od dawna uważali, że mózg ulega trwałym uszkodzeniom w ciągu około 10 minut, nasze testy pokazują, że gdy serce przestaje dostarczać mu tlen, mózg może wykazywać oznaki regeneracji elektrycznej jeszcze długo po rozpoczęciu resuscytacji. Jest to pierwsze duże badanie dowodzące, że te wspomnienia i zmiany w falach mózgowych mogą być oznakami uniwersalnych, powszechnych elementów tak zwanego doświadczenia bliskości śmierci - mówi dr Sam Parnia.

- Te doświadczenia dają wgląd w prawdziwy, choć mało zrozumiały wymiar ludzkiej świadomości, który odkrywa się wraz ze śmiercią. Odkrycia mogą również pomóc w opracowaniu nowych sposobów ponownego uruchomienia serca lub zapobiegania urazom mózgu i mieć konsekwencje dla - dodaje dr Parnia.

Jak oceniają eksperci, dotychczasowe badania nie potwierdziły ani nie obaliły realności czy znaczenia doświadczeń pacjentów i twierdzeń o świadomości w odniesieniu do śmierci. W każdym razie przywołane doświadczenia związane ze śmiercią zasługują na dalsze badania, dlatego uczeni planują przeprowadzić testy, które dokładniej zdefiniują biomarkery świadomości klinicznej i pozwolą monitorować długoterminowe psychologiczne skutki resuscytacji po zatrzymaniu krążenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy